При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди.
Как се стигна до изработването на омофора?
Тя разказа, че поръчката за изработването на ритуалната дреха е получила от дирекция „Вероизповедания“ по случай посещението на папа Франциск през 2019 г.
„Просто ми се довериха аз да направя нещо, което е представително и ще се хареса. Идеята е не само моя, а и на екипа ми. Аз съм творецът и създавам проекта, но зад този омофор стои цял екип“, подчерта Нина Димитрова.
Редица послания са вложени в него
„Винаги съм се водила от Божията любов и любовта към хората. Моето послание беше първото послание на апостол Павел към коринтяните, че любовта е най-важна, затова вмъкнах образите на апостолите Петър и Павел, които също се почитат от католиците. Вмъкнах и българската роза, която е символ на красотата и традициите на нашата страна, и кръста, който е символ на Божията любов, победата над смъртта и надеждата за възкресението.
Какво символизира омофорът?
Наложило се Нина да се информира за кройката и каноните на омофора, защото е различен от дрехите за православните свещеници, които изработва. „Без него не може да се извършва литургията. Той символизира изгубената овца, която Христос поставя на раменете си“.
Омофорът е изработен за около 3 месеца, от специален ръчнотъкан материал, наречен сип, и с ръчна бродерия.
Най-малко 3 пъти папа Франциск слага българския омофор
на литургията за Великден. „За един творец това е най-голямото удовлетворение, когато неговото творение се харесва и носи“, каза още Нина Димитрова.
Как приема кончината на папата?
Тя допълни, че със смесени чувства е приела вестта за кончината на папа Франциск. „Понеже съм християнка, приемам смъртта му като нещо естествено. Символът на кръста е победа над смъртта и надежда за възкресение“.
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..