Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка е изработила ритуална дреха за папа Франциск

7
Снимка: личен архив на Нина Димитрова

При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди.

Как се стигна до изработването на омофора?

Тя разказа, че поръчката за изработването на ритуалната дреха е получила от дирекция „Вероизповедания“ по случай посещението на папа Франциск през 2019 г.

„Просто ми се довериха аз да направя нещо, което е представително и ще се хареса. Идеята е не само моя, а и на екипа ми. Аз съм творецът и създавам проекта, но зад този омофор стои цял екип“, подчерта Нина Димитрова.  

Редица послания са вложени в него

„Винаги съм се водила от Божията любов и любовта към хората. Моето послание беше първото послание на апостол Павел към коринтяните, че любовта е най-важна, затова вмъкнах образите на апостолите Петър и Павел, които също се почитат от католиците. Вмъкнах и българската роза, която е символ на красотата и традициите на нашата страна, и кръста, който е символ на Божията любов, победата над смъртта и надеждата за възкресението.

Какво символизира омофорът?

Наложило се Нина да се информира за кройката и каноните на омофора, защото е различен от дрехите за православните свещеници, които изработва. „Без него не може да се извършва литургията. Той символизира изгубената овца, която Христос поставя на раменете си“.

Омофорът е изработен за около 3 месеца, от специален ръчнотъкан материал, наречен сип, и с ръчна бродерия.

Най-малко 3 пъти папа Франциск слага българския омофор

на литургията за Великден. „За един творец това е най-голямото удовлетворение, когато неговото творение се харесва и носи“, каза още Нина Димитрова.

Как приема кончината на папата?

Тя допълни, че със смесени чувства е приела вестта за кончината на папа Франциск. „Понеже съм християнка, приемам смъртта му като нещо естествено. Символът на кръста е победа над смъртта и надежда за възкресение“. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12