При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди.
Как се стигна до изработването на омофора?
Тя разказа, че поръчката за изработването на ритуалната дреха е получила от дирекция „Вероизповедания“ по случай посещението на папа Франциск през 2019 г.
„Просто ми се довериха аз да направя нещо, което е представително и ще се хареса. Идеята е не само моя, а и на екипа ми. Аз съм творецът и създавам проекта, но зад този омофор стои цял екип“, подчерта Нина Димитрова.
Редица послания са вложени в него
„Винаги съм се водила от Божията любов и любовта към хората. Моето послание беше първото послание на апостол Павел към коринтяните, че любовта е най-важна, затова вмъкнах образите на апостолите Петър и Павел, които също се почитат от католиците. Вмъкнах и българската роза, която е символ на красотата и традициите на нашата страна, и кръста, който е символ на Божията любов, победата над смъртта и надеждата за възкресението.
Какво символизира омофорът?
Наложило се Нина да се информира за кройката и каноните на омофора, защото е различен от дрехите за православните свещеници, които изработва. „Без него не може да се извършва литургията. Той символизира изгубената овца, която Христос поставя на раменете си“.
Омофорът е изработен за около 3 месеца, от специален ръчнотъкан материал, наречен сип, и с ръчна бродерия.
Най-малко 3 пъти папа Франциск слага българския омофор
на литургията за Великден. „За един творец това е най-голямото удовлетворение, когато неговото творение се харесва и носи“, каза още Нина Димитрова.
Как приема кончината на папата?
Тя допълни, че със смесени чувства е приела вестта за кончината на папа Франциск. „Понеже съм християнка, приемам смъртта му като нещо естествено. Символът на кръста е победа над смъртта и надежда за възкресение“.
В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Поклонението е свързано с различни ритуали. Церемонията по погребението ще бъде в събота, 26 април, от 10 часа. Затварянето на ковчега ще е в петък вечерта. Тези дни базиликата ще бъде отворена до полунощ. За момента няма яснота за детайлите по..
Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година. По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и..
Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..
Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..