Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Папата ни завеща, че без милост сме обречени на самота

За мен папа Франциск остана Божи човек, каза още Теодора Димова

Продължава поклонението пред тленните останки на папа Франциск.

Описвайки го, най-често споменаваната дума за него е човечност. За начина, по който живя, и се изпраща този духовен лидер, говори писателката Теодора Димова.

„Той наистина беше изключителен човек! Няма да забравя – още първата седмица, когато стана папа, имаше среща с деца. Едно от тях, развълнувано, започна плаче и той го попита на ухо какво го е разплакало. После въпросът на 4-5 годишния Емануеле, разказан публично, стана емблема на отношението на папа Франциск към хората. Въпросът на детето бе, че баща му е починал и е оставил 4 деца, но не е бил кръстен и детето питаше дали ще отиде при Бог. Папата публично отговори на този труден въпрос, успя да разплаче всички и да успокои детето. Такава сърдечност и топлота, и обич!“, каза Теодора Димова.

Такива примери няма как да не трогнат всяко сърце, добави писателката. "Това е директна връзка между хората, от която ние в забързаното си ежедневие, залисани от проблеми, като че ли започваме да пренебрегваме. Това като че ли беше основното послание на папата – да запазим топлота и свързаност между нас и той не прекъснато го показваше".

Теодора Димова напомни, че всеки един от нас е длъжен да го демонстрира, защото иначе без доверие и без тази милост сме обречени на самота и отчуждение. 

Дали ще можем да извървим пътя от пищното към простото? Да, би трябвало да можем. Това е простотата, за която говорим от началото на разговора. Папата по един чудесен начин умееше да скъсява дистанцията и да установява връзка между сърцата, допълни писателката.

До колко здравословна е връзката между духовен лидер като папата и неговото влияние към политическите процеси? Франциск наистина избягваше да назове агресора и посланията му бяха по-общо, но това не потъмнява аурата му на миротворец. Вероятно това е по дипломатически причини. За мен той остана Божи човек, каза още Теодора Димова. 
Цялото интервю на Паолина Комсалова с Теодора Димова е в прикачения файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01