Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив.
Макар страната ни да разполага с четири пъти повече вода от необходимото, в много райони се усеща остър недостиг, причинен от лоша поддръжка, течове в остарелите ВиК мрежи и липсата на ефективен контрол. В някои населени места до 90% от водата се губи по пътя. Антон Гълъбов, бивш директор на ВиК-Пловдив, разказва за историята и състоянието на мрежата, като споделя, че квартали като Кючука са силно уязвими от аварии. Руините на римски акведукти напомнят, че дори и най-иновативните системи могат да рухнат, ако не се поддържат.
Васил Узунов от Басейнова дирекция подчертава, че изобилието от вода не е гаранция за сигурност. Липсата на персонал, недостатъчно финансиране и нерегламентираното водовземане допринасят за нарастващите рискове. Докато водата, стигаща до домовете, е пречистена, качеството на подземните води често остава неизвестно. Станцията за отпадни води в Пловдив обаче е модернизирана и произвежда част от нужната си енергия, показвайки добър пример за устойчивост. Епизодът завършва с предупреждение: водата може да бъде живот, но също така и криза, ако не я използваме отговорно.
В петия епизод разглеждаме предизвикателствата, свързани с управлението на отпадъците в Пловдив.
Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси, свързани с повишаването на такса „битови отпадъци“ в Пловдив.
Представители на местния бизнес изразяват притеснения относно липсата на видимо подобрение в услугите по чистота и настояват за по-ефективна стратегия за управление на отпадъците. Обсъжда се и необходимостта от повишаване на обществената информираност и участие в процесите на разделно събиране, рециклиране и потенциално компостиране.
Автор на поредицата: Михаил Косев
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..