Премиера на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ от доц. д-р Видин Сукарев ще се състои тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив.
За автора и неговия труд ще говори д-р Петко Георгиев.
За автора:
Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г. Завършва специалност „История“ във Великотърновския университет през 2000 г. От 2003 г. работи в Регионален исторически музей – Пловдив. Занимава се с проучвания върху историята на българската култура, културно-историческото наследство, местната история, видни исторически личности, българската народопсихология в миналото и настоящето, културния туризъм. Преподавател в Аграрен университет – Пловдив и ПУ „Паисий Хилендарски“. Автор е на над 60 научни публикации, сред които четири монографии; на стотици популярни статии в електронни медии; десетки музейни изложби. Член на Центъра за стопанско-исторически изследвания. Председател на Фондация „Жълто и Черно“, чиято основна цел е изследване, популяризиране и представяне на историята на ПФК „Ботев“ – Пловдив.
За книгата:
„Архивът на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив. Археография, музеология проблеми“ е научен труд, издаден през настоящата година. Рецензенти на изследването са чл. кор. проф. дин Иван Русев, проф. д-р Петко Ст. Петков и доц. д-р Християн Атанасов.
Райчо Николов, известен също като Капитан Райчо, Майор Райчо и Дядо Райчо е роден и израснал в село Райковци, сега Великотърновско. Животът му е низ от различни премеждия, които го правят герой на три държави в три войни, руски офицер и дворянин, един от създателите на Българското опълчение и българската армия, деец на Съединението, в деня на чието провъзгласяване е убит. От 1879 г. живее в Пловдив и се превръща в един от най-колоритните му жители. В документите се среща огромен набор от информация за гражданската и военна история, за живота на Райчо Николов в днешните България, Русия, Полша, Украйна, Молдова, Сърбия, Румъния, за локалната история, за много личности на Българското възраждане.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..