Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда.
Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да предприеме необходимите стъпки за осигуряване на възстановяване на разходите за предоставяната от българска страна услуга по „акумулиране, съхранение и регулирано подаване на водни обеми“ от река Арда.
Според Димитър Куманов от сдружение „Балканка“ това все още не е споразумение, а съвместна декларация, която е прекалено обща и носи белезите на рамково споразумение. Затова на този етап, без конкретни параметри, е рано да се прави оценка. Той определи като добра новина това, че срокът на действие е петгодишен. Като неясен посочи текста за ангажимента на Гърция да изгради язовир, за да не се налага България да се съобразява с нейните нужди от вода през лятото.
Куманов не се съгласи с тезата на ПП „Възраждане“, че страната ни трябва да спре подаването на вода към Гърция и че обратното би било държавна измяна. Аргументира се с факта, че България е длъжна да се съобразява с международното и европейското законодателство, свързано с трансграничното използване на водите.
Експертът критикува изготвените планове за управление на речните басейни, включително и за Източнобеломорския, към който спада и река Арда. По думите му в плана няма и дума за водите на Арда, нито една мярка, която да е остойностена. „Тези планове за нищо не стават, защото са с много ниско качество. Сега очевидно ще се изготвя конкретно споразумение за това какво ще се заплаща за услугата. Ние не можем да спрем водата, дори и да искаме, но споразумението и параметрите в него трябва да бъдат публични, включително и подложени на обществено обсъждане“, коментира Куманов.
Той уточни, че в едно споразумение трябва да се посочат количествата вода и периодите, в които тя ще се подава. Досегашната ни спогодба е за 186 милиона кубически метра при нормална обезпеченост. Трябва да има и конкретна сума, която Гърция би заплащала. Ако през зимата тя ни осигурява електроенергия, която у нас е скъпа, както и компенсация за поддържането на язовирите, това би било справедливо, смята той.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..
След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя и формалното одобрение за проявата с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили. За ползите от домакинство на такъв форум..
Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес. Според Диана Георгиева -..
Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..
Увеличение на вноските и възрастта за пенсия ще влоши достъпа до пенсионната система и има опасност да я направи недостъпна за тези, които добросъвестно изпълняват условията. Това от своя страна е социална несправедливост. Това заяви бившият социален министър Христина Христова по повод обсъжданата пенсионна реформа. Тя припомни, че и в..