Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора.
„Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата инфраструктура. Направихме това сравнително отдавна и вече сме забравили как да се справяме без устройствата — което е по-страшно от първото. Съвременните поколения не сме много адаптирани без новите технологии. Това е сериозен проблем за хората — на лично и професионално ниво“, каза експертът.
Трябва да се прави разлика между тотален blackout и комуникационен проблем, обясни той и добави, че електрическият е много по-сериозен и е елемент от националната сигурност. При комуникационните нарушения нещата са по-различни, защото електричеството е по-важно.
Доц. Грозданов препоръча при електросрив хората да потърсят алтернативни канали за комуникация, като любителското радио.
Най-тежка е отговорността на държавата, особено когато става дума за комуникационна и енергийна инфраструктура. Тя е длъжна да защити тази критична инфраструктура. По думите му това не е само управление на финанси и капитал, но и следене на нови технологии, които позволяват нови атаки, както и на способи за защита от тези атаки.
„Това не е свързано с огромни инвестиции. У нас се харчат пари за далеч по-малко критични неща. Държавата ни може да си позволи да наеме добре платени експерти, техника и технологии, които да работят за тези защити. България може да се справи и технологично, и финансово с такива проблеми“, повтори експертът.
Според него, ако спре интернет, за по-възрастните проблемите ще са по-малки, но младите поколения ще трябва да се научат на друг тип живот.
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..
До 2-3 седмици общинските предприятия по транспорт ще имат нови директори. Сформирането на екип е първият сред приоритетите, които си поставя новият заместник-кмет по транспорта Александър Държиков. В интервю за Радио Пловдив той заяви, че се водят преговори с няколко души, като неговото изискване е те да бъдат вътре в „материята“...
Регионалната колегия на БЛС-Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и съболезнования към родителите на 6 годишния Ангел. Винаги загубата на дете поражда множество въпроси у всички нас – медици, родители, институции, обществото като цяло. Всички ние искаме да знаем истината – какво се е случило, на какво се дълчи, за да може да не се..
"Трябва спокойно да изчакаме излизането на конвергентния доклад, тъй като от него, в крайна сметка ще зависи дали от 1 януари 2026 година ще въведем еврото-нещо, което изглежда много, много вероятно", смята Петър Ганев, главен икономист на Института за пазарна икономика. "Някакви конкретни приготовления, особено пък от страна на гражданите, както и..