Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индия и Пакистан имат ядрени оръжия и конфликтът им е опасен

Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна в общността.

Конфликтът между Индия и Пакистан се корени още в Студената война, когато двете държави се снабдяват с ядрено оръжие. Те имат и сериозни армии - 1.5 милиона души е армията на Индия, а на Пакистан - 560 000 войници.  Те имат общи интереси за контрола над окената и периодично влизат в конфликт.

Лошото, освен че са ядрени държава, е че една от тях - Пакистан се управлява от диктаторски режим. Ситуацията се усложнява и от Китай, който има силни противоречия с Индия и се очаква да заеме позиция по- близка за тази на Пакистан.

Трудно в Европейския съюз се консилидира външна политика и политика за отбрана, отбеляза професорът. Т.н двустранна дипломация е въведена в Русия  през 2007- 2008 година от външния министър на Русия Сергей Лавров. Тогава се възприе тезата, че Русия не трябва да залага на съюза, а да води "векторна политика". 

Проф. Кънчев прогнозира, че  отшенията ЕС - САЩ постепенно ще се регулират.

Но ЕС изпадна в ситуация, в която нама значими лидери, които да общуват с лидерите в останалия свят. Според него ще се направи опиткато такъв дасе изгради новият канцлер на Германия Фридрих Мерц и разбира се Еманюел Макрон. В САЩ също има различни позиции и върми процес на напасване на отношенията.

При съвременните реалности ролята на съюзите ще нарастват и САЩ не могат да се откажат съюз като НАТО, където и по- голямата част от ЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БЧК награди 30 доброволци в навечерието на 8-ми май

Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..

публикувано на 07.05.25 в 13:39

Вотовете на недоверие се обезцениха и вече са театрални

След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р  Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Дано новият папа съчетае качествата на тримата последни

От Италия включваме монсеньор  Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим  за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..

публикувано на 07.05.25 в 09:47

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44