Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Летера“ кани на пътешествия из „Духовни маршрути в Пловдив“

| обновено на 09.05.25 в 15:35 | Интервю

И тази година издателство „Летера“ кани пловдивчани и гостите на града на вълнуващо пътешествие из духовните маршрути на хилядолетния Пловдив. Считан за един от най-старите градове в света, Пловдив е известен със своята древна история, архитектурно наследство и културно многообразие. В Пловдив могат да бъдат видени безброй исторически, археологически и културни забележителности, които са го превърнали в място, в което преплетени по уникален начин, си дават среща минало, настояще и бъдеще. Това каза Цветелина Димитрова, управител на издателство "Летера".

Новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“ ще се проведе на два етапа – през май-юни и през септември-октомври. Първият етап ще разкаже за Римския Пловдив – късноантична сграда „Ирини“ и римски терми, за Небет тепе, ще поведе любознателните по Главната улица на Пловдив, Градската градина и Бунарджика.

Проектът „Духовни маршрути в Пловдив 2025“ е финансиран от Община Пловдив по Компонент 1 „Фестивали и значими събития“ и е част от Културния календар на града. Първите четири маршрута през май-юни са за археология и градска среда.

Маршрут: Римският Пловдив – късноантична сграда „Ирини“ и римски терми

10.05.2025 г., събота, 10:00 ч. Сборен пункт: пред входа на късноантична сграда „Ирини“ в подлез „Археологически“, Водач: археолог Мая Мартинова-Кютова

Мая Мартинова-Кютова е проучвател на едни от най-значителните археологически обекти в Пловдив, участвала в проектите за експониране на Одеона, Форум-север, Стадиона на Филипопол, Източна порта.

В южното подножие на Трихълмието, между Античния театър и Епископската базилика, е експонирана късноантичната сграда „Ирини“. До нея се достига по оригиналните римски улици – кардо и декуманус, днес пешеходна зона на съвременния подлез „Археологически“. Изграждането ѝ се отнася към края на ІІІ – началото на ІV в. сл. Хр. Сградата е перистилна, т.е. помещенията са разположени около вътрешен двор с каменна настилка и портици. Разграничават се две части – стопанска и представителна. На място са експонирани чудесните полихромни мозаечни подове на помещенията и портиците с фигурални изображения на соломонов възел, меандри, плетеници, кантароси и др. В централното помещение има мозаечно пано – женски образ с надпис EIPHNH, а до него е изграден осемстенен фонтан. Специална улица свързва „Ирини“ с Епископската базилика, което свидетелства за особения статут на сградата и нейния собственик.

В сутерена на хотел „Вила Флавия“ са експонирани останки от обществена сграда, датирана в римската епоха. Останките принадлежат на римска баня – терми, които са част от по-голям комплекс. При археологически разкопки е разкрито помещение с басейн, полукръгла ниша и стълби. Отлично запазена е системата за подподово и стенно отопление (хипокауст). Топлият въздух е циркулирал между изградена система от тухлени колонки под мраморния под. Подовете и стените на залата са облицовани с правоъгълни мраморни плочи.

Маршрут: Небет тепе, 17.05.2025 г., събота, 10:00 ч., Сборен пункт: пред входа на Небет тепе, Водач: археолог София Христева

Специалист в областта на елинистичната епоха. Ръководител на разкопките на Небет тепе.

Небет тепе е комплекс, в който на малка площ може да се проследи генезиса на града и неговата хилядолетна история от праисторическата епоха до днес.

Сравнително оскъдни са останките от най-ранното поселение на хълма поради непрекъснатото обитаване до наши дни. Добре проучена е най-високата част, обособена като цитадела на елинистическия, античния и средновековния град.

Най-внушителни и добре запазени са крепостните стени и елементи на фортификацията от различни епохи. В северната крепостна стена е изграден таен вход, по който се достига до площадка, от която се виждат изсечени в скалата стъпала. Изградените и поддържани от римляните укрепления от I до VI в. очертават Небет тепе като основен пункт в отбраната на Филипопол.

В процеса на археологическо проучване са документирани жилища от тракийския период, улици и жилищни сгради от римския период, късноантични сгради, средновековно водохранилище (щерна), запазени са останки от османския период и Възраждането.

Маршрут: Главната улица на Пловдив – мястото ѝ в днешния ден на пловдивчани 07.06.2025 г., събота, 10:00 ч., Сборен пункт: подножието на пешеходния мост, от страната на Главната улица, Водач: д-р Стефан Шивачев

Историк, автор на публикации за историята на Пловдивския край, ръководител на международни и национални проекти.

Главната улица на Пловдив е един архитектурен и социален феномен, създаван в продължение на векове. Маршрутът ще започне от пешеходния мост на река Марица и ще проследи историята на „Узун чаршия“ с Четвъртък пазара, Хюнкяр хамам, резиденцията на областния управител на Източна Румелия, Таш капия, Куршум хан и останалите ханове.

Маршрут: Градската градина на Пловдив и Бунарджика, 14.06.2025 г., събота, 10:00 ч. Сборен пункт: пред паметника на Захарий Стоянов в Дондуковата градина, Водачи: д-р Стефан Шивачев и д-р Юлиан Маринов

Работи в РПНМ – Пловдив като завеждащ отдел „Ботаника“. През 2018 г. защитава докторска дисертация към ПУ „Паисий Хилендарски“ на тема „Флора и местообитания на ПП Българка“. Експерт по консервационни проекти, свързани с опазване на биоразнообразието. Има редица научни публикации в областта.

Маршрутът ще започне от Градската градина на Пловдив – първата обществена градина в България, създадена през 1878–1881 г. Специално внимание ще бъде обърнато на интересните растителни видове в градината.

След 6 септември и през октомври 2025 г. ще се проведат следващите маршрути на теми: театър, изобразително изкуство, литература и архитектура.  За информация:  www.facebook.com/marshruti.plovdiv или тел. 0888 579139



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48

Христо Мутафчиев е носител на наградата на Карлово за 2025 год.

Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. .  Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..

публикувано на 18.07.25 в 10:43

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Свързани новини

Пътешествие из Римския Пловдив с Мая Мартинова-Кютова

Днес започва новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“.  Маршрутът е посветен на „Римския Пловдив“ – късноантична сграда „Ирини“ и римските терми.  Водач във вълнуващото пътешествие ще е археологът Мая Мартинова-Кютова, която проучва едни от най-значимите археологически обекти в Пловдив. Тя ще поведе участниците през южното подножие на..

обновено на 10.05.25 в 11:22