Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната програма, като той ще бъде въведен от първи клас.
Доцент доктор Костадин Нушев от Богословския факултет към СУ „Климент Охридски“ заяви, че това, което предлага МОН е една съвременна трансформация, стъпки за актуализиране на модела на образование.
„Темата за добродетелите и изучаването на религията и ценностите, свързани с нашата християнска традиция, са един важен елемент за засилване на възпитателната функция на училището, на трансформиране на програмата по начин, който да отговаря на по-голяма степен на нуждите, освен за обучение, освен за преподаване на знания, също така и да съдейства за формиране на нравствени ценности – чрез изучаване на основните добродетели“, каза още доцент Нушев.
Той е категоричен, че е много добро решение този предмет да бъде включен не като задължителен, а като задължително избираем предмет.
„Защото той влиза в задължителната част от учебната програма, но той не налага, не изисква приемане на някакво учебно съдържание без възможността за алтернативен избор“, каза още доцент Нушев.
Преподавателят в Богословския факултет се завърна наскоро от Лондон, където участва в конференция за християнството. Той сподели опит и подчерта, че в английската образователна система този предмет също е включен. Той подчерта, че във Великобритания Англиканската църква, е държавна.
„В училищното образование на Великобритания се изучава религия – точно по начин, който сега българското министерство на образованието предлага. Има няколко програми там – едната е християнство, друга е християнска етика, с етични елементи. Друга програма е „Римокатолицизъм“ или „Римокатолическа етика“. Трета програма „Ислям и ислямска етика“. Четвърта програма е „Философия на религията“, точно това, което се предлага у нас като добродетели и етика“, каза още доцент Нушев.
Цялото инетрвю с доцент доктор Костадин Нушев можете да чуете в звуковия файл.От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
"С голяма радост посрещнахме новината за избора на новия папа Лъв ХІV. Буквално преди минути отслужих литургия, в която споменах името на новия глава на Римокатолическата църква. Благодарим на Бог, че църквата има нов пастир", сподели в предаването "Точно днес" отец Димитър Димитров от католическия храм "Св. Дух" в район "Тракия". Той посочи, че..