Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Доц. Костадин Нушев
Снимка: Стопкадър, Bloomberg TV BG

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната програма, като той ще бъде въведен от първи клас.

Доцент доктор Костадин Нушев от Богословския факултет към СУ „Климент Охридски“ заяви, че това, което предлага МОН е една съвременна трансформация, стъпки за актуализиране на модела на образование.

„Темата за добродетелите и изучаването на религията и ценностите, свързани с нашата християнска традиция, са един важен елемент за засилване на възпитателната функция на училището, на трансформиране на програмата по начин, който да отговаря на по-голяма степен на нуждите, освен за обучение, освен за преподаване на знания, също така и да съдейства за формиране на нравствени ценности – чрез изучаване на основните добродетели“, каза още доцент Нушев.

Той е категоричен, че е много добро решение този предмет да бъде включен не като задължителен, а като задължително избираем предмет.

„Защото той влиза в задължителната част от учебната програма, но той не налага, не изисква приемане на някакво учебно съдържание без възможността за алтернативен избор“, каза още доцент Нушев.

Преподавателят в Богословския факултет се завърна наскоро от Лондон, където участва в конференция за християнството. Той сподели опит и подчерта, че в английската образователна система този предмет също е включен. Той подчерта, че във Великобритания Англиканската църква, е държавна.

„В училищното образование на Великобритания се изучава религия – точно по начин, който сега българското министерство на образованието предлага. Има няколко програми там – едната е християнство, друга е християнска етика, с етични елементи. Друга програма е „Римокатолицизъм“ или „Римокатолическа етика“. Трета програма „Ислям и ислямска етика“. Четвърта програма е „Философия на религията“, точно това, което се предлага у нас като добродетели и етика“, каза още доцент Нушев.

Цялото инетрвю с доцент доктор Костадин Нушев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чреp фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12

Лоша миризма заради липсваща канализация тормози хората в Брезово

Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма.  Според Добревски преди..

обновено на 16.07.25 в 19:22

ВиК бори сушата в Брестовица... с мониторинг

Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..

публикувано на 16.07.25 в 16:19
Георги Киряков

Протестите срещу прокурорския произвол са за правова държава

Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков.  Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..

публикувано на 16.07.25 в 10:29