През 1857 година денят е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград. От страниците на Цариградски вестник през 1858 година будните граждани научават, че в Пловдив и други градове българите започнали да честват вместо „Три светии“ „Св. Св. Кирил и Методий“ като училищен празник.
От 1863 година 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на българските първоучители.
През 1892 година в Русе, Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва „Върви народе възродени“, а през май 1901 година учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към стихотворението, което става утвърден и до днес химн, прославящ българската писменост.
С въвеждането на Григорианския календар през 1916 година празникът вече традиционно се чества на 24 май.
През 1980 година идва и голямото признание - от папа Йоан Павел II, който обявява Кирил и Методий за покровители на Европа.
43 мерки за подобряване на пътната безопасност набеляза правителството в Работна програма за тази година. Освен спешните ремонти на 36 вече обявени пътни отсечки с най-много катастрофи и загинали, кабинетът залага промени в редица закони и наредби. Записи от камери на общините и други държавни органи ще могат да се ползват като доказателство за издаване..
Значителен спад в цените на повечето зеленчуци на борсите в страната показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 1,16 процента до 2,377 пункта. Миналата..
Жителите на община Пазарджик се включиха активно в националната кампания "Капачки за бъдеще" - в подкрепа на детското здравеопазване. Събитието се проведе на паркинга пред големия хипермаркет на булевард „Георги Бенковски“ където жители на града, ученици, семейства и доброволци имаха възможността да предадат своите събрани капачки. Кампанията..
Днес на площад „Централен” в Пловдив за поредна година се проведе кампанията „Книги за смет”. Общината е дългогодишен домакин на инициативата. „Буквите, които ни свързват“ е мотото на кампанията, посветено на нашата азбука. Под това мото всяка година една буква от азбуката се представя под формата на специално издание. Така участниците..
Празникът с шествие на Хуманитарната гимназия в Пловдив ще започне от от двора на училището пред скулптурната композиция на Светите Братя Кирил и Методий. По традиция най-старото училище в Пловдив отбелязва Деня на Първоучителите винаги на 11 май. Ученици и преподаватели са подготвили кратка програма, след което всички класове ще се отправят..