"При сегашното ви законодателство, при взимане на решенията от Съвета на Европа никой няма да може да пипне вашите пари в банката. Те ще останат със силата си на покупателна способност, каквато имат и в момента, просто върху тях няма да пише лева, а евро", категоричен е икономистът.
Той припомни, че от доста време настоява в социалните мрежи, че големите вериги трябва да обявят цените в две валути - в лева и евро, за да могат хората да видят какви ще бъдат цените, когато изчезне българският лев. И тъй като те не го правят, това е резултатът - страх, незнание и победа на пропагандата и манипулациите. Стоев отново ги призова да не чакат да бъдат задължени със закон, а да въведат двойния етикет и да обявят цените на основните хранителни продукти както в лева, така и в евро. По думите му някои по-малки търговци вече го правят. Според икономиста, когато клиентът види двете цени в голямата верига, ще разбере дали цената ще скочи двойно, или ще остане същата.
Стоев посочи, че мобилните оператори вече фактурират услугата си в двете валути и това ще бъде курсът при влизането в еврозоната - 1,95583. И се обърна към президента:
"Това е цялата идея г-н Радев! Точно тези хора, на които вие твърдите, че не вярваме, да им вържем ръцете, за да не могат да променят курса. Колкото повече тупате топката, толкова повече им давате власт, те да правят нещо с нашите пари по различен курс. Точно това е демагогията на това предложение. Всъщност вие казвате, че искате демокрация и свобода на хората, а давате свобода на Пеевски и другите в парламента да правят каквото си искат с нас. Така че помислете още веднъж! Аз искам да им вържете ръцете, да не могат да правят с моите пари каквото си искат, а вие им давате повече шанс да правят с моите пари каквото си искат", каза икономистът, като добави, че хората трябва да бъдат успокоени, като им се покаже колко ще струват сиренето, яйцата и млякото при двете валути.
Според него ако някой, като например "Възраждане" се опитва да оспори официалната статистика, която прави преброяванията и всякакви други индикатори за живота на българите, трябва да отговори каква е другата реалност, която предлага. Ако някой пита в истинска реалност ли живеем, не живеем ли в „Матрицата“, по-скоро въпросът е: как да излезем от „Матрицата“.
Анализаторът е убеден, че везните в конвергентния доклад, който очакваме, клонят по-скоро към "да" за влизането ни в еврозоната. Той заяви, че България изпълнява своите критерии към Маастрихт и всички други партньори в еврозоната и ЕС, поддържа стабилно ниско ниво на държавен дълг и все още успява да укроти своя бюджет в нормален дефицит с всичките условности на това при последния бюджет.
По думите му инфлацията у нас е по-скоро внесена, като става дума за внос на суровини и продукти, които се търгуват през граница и поскъпват навсякъде в Европа.
"Разбира се има и вътрешна инфлация, свързана с това, че на хората заплатите растат доста бързо, в сравнение с тези в Европа и това е нормално – ние догонваме. Когато растат по-бързо доходите, ще растат по-бързо и услугите. И не на последно място инфлацията, свързана с цените на имотите. Помпането на ипотечните кредити, означава по-бърз ръст не само не цените на имотите, а и на услугите, свързани с тях – мебели, строителни услуги и др. В резюме – да, инфлацията може би е по-висока от други страни в еврозоната, но няма какво да се направи по въпроса, това всичко е по силите на България", смята икономистът.
На банкнотите евро още от 2013 година има надписи на кирилица. В очакване на доклада през юни, и 12 години по-късно в България е пак актуална темата за референдум - дали искаме, или не да плащаме с единната европейска валута от 1 януари 2026 година. Политическите нюанси на това решение на президента Румен Радев коментираме с доц. Иво Инджов ,..
Министър-председателят Росен Желязков ще открие кръгла маса на тема: "Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните". Организатор е евродепутатът от ЕНП Емил Радев . За новите предизвикателства пред ЕС по темата и за инициативите на законодателно ниво, научаваме от разговора със заместник-председателя на..
Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив е първото в света училище, което носи името на светите братя равноапостоли и духовни учители на целия християнски свят. В това училище през 1851 година се заражда най – българският празник – Денят на братята Кирил и Методий. От пловдивското училище тръгват науката и просвещението на..
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..