Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Референдум за еврото сега би оспорил поетите ангажименти

Снимка: БГНЕС



"Декларацията ни е подписана от 40 преподаватели, но със сигурност тя се подкрепя от много повече, чиито подписи не намериха място сред изброените. Това каза по Радио Пловдив доц. Димитър Деков от Юридическия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски"  за декларацията на преподаватели от юридическите факултети на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ по повод предложения от президента Радев референдум за въвеждане на еврото от 2026 г. 

Припомяме, че според подписалите се "свикването на противоконституционен референдум, съзнателно или не, цели суспендиране на българската Конституция".

"Това е изцяло принципна, академична позиция, която цели да се придържа към обективните реалности, в които се намираме в момента", коментира Деков.

Той припомни, че в началото на миналата година имаше решение на Конситуционния съд, в което подробно се анализира целия процес на присъединяване на България към Еврозоната. В него са изложени и съображенията защо такъв тип референдум по този въпрос не може да се провежда в България.

"Най общо, Конституционният съд приема, че целият процес на въвеждане на еврото е резултат от един по-голям процес на членството на България в ЕС. И ние като страна сме предприели и извършили всичси необходими действия, които се изистват, за да бъдем членове на Еврозоната", поясни Димитър Деков.

Той добави, че въпросът за допитването, предложен от Радев, е различен от този на "Възраждане", за който КС се произнесе, но с основния си смисъл, целящ да постави времево ограничение за членството, също се отнася към тълкуването на съда.

"А то е, че това би представлявало дописване на поетите от България международни ангажименти и на подписаните международни договори", припомни той.

Димитър Деков отчете и факта, че искането за референдум идва в момент, когато се очаква крайното решение и след като страната ни е извървяла пътя на серия изисквани процедури.

"И когато се поставя въпроса дали искаме еврото от 2026 г. при положение, че ние вече го въвеждаме, това означава да кажем, че искаме да се върнем в началото на целия процес. И това след като държавата е анонсирала своите международни парньори, че тя е готова да приеме еврото. Тоест, ние нарушаваме тази международна процедура, която в момента завършва", описа ситуацията Димитър Деков.

По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И Путин, и Зеленски се борят за благосклонността на Тръмп

Журналистът Чавдар Стефанов, бивш кореспондент на БНР в Москва, смята, че предложението на Владимир Путин за преговори без предварителни договорки с Украйна в Истанбул е ухажване на Доналд Тръмп.  Стефанов припомни разликите в позициите на двете страни. Р уската винаги е била за преговори преди спиране на огъня за разлика от  украинската, която..

публикувано на 12.05.25 в 17:38
Петър Денчев

По-скъпата Синя зона в центъра на Пловдив не решава проблема

Община Пловдив направи крачка назад и оттегли от предстоящата на 15-ти май сесия на общинския съвет проектонаредба за организацията на движението и паркирането. Според председателя на Сдружението на хотелиерите в Пловдив  Петър Денчев е добре, че е взето под внимание и тяхното мнение.  Той изтъкна, че кметът Костадин Димитров винаги е бил..

публикувано на 12.05.25 в 17:19
Христо Панчугов

Радев подкопава политическата стабилност с темата за еврото

От години темата за влизането ни в еврозоната свободно се използва за радикализация на българското обществено мнение и за създаването на антиевропейски нагласи. Президентът Румен Радев за пореден път прави опит да се задълбочи една патология на българското общество, да изгради конфликт, който да подкопава възможността за политическа..

публикувано на 12.05.25 в 16:12
Георги Стоев

Веригите трябва да въведат двойния етикет - в лева и евро

Хората най-много се притесняват за това, дали ще се запази същия курс на еврото. Всички питат едно и също: някой готви ли ни някакъв капан с валутния курс и никой не вярва на правителството, на държавата и дори на президента. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив икономистът Георги Стоев. Според него хората се опасяват, че някой ще..

публикувано на 12.05.25 в 11:09
Иво Инджов

Референдумът ще доведе до консолидация на популистите

На банкнотите евро още от 2013 година има надписи на кирилица. В очакване на доклада през юни, и 12 години по-късно в България е пак актуална темата за референдум - дали искаме, или не да плащаме с единната европейска валута от 1 януари 2026 година.  Политическите нюанси на това решение на президента Румен Радев коментираме с доц. Иво Инджов ,..

публикувано на 12.05.25 в 10:10