Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поезията на Владислав Христов оживява в театрален спектакъл

| обновено на 12.05.25 в 16:45 | Интервю

Музикално-поетичният спектакъл „Пойни птици”  е част от програмата на Друмеви театрални празници 2025. Премиерата е на 14 май от 17.30 часа, на сцената на театър „Васил Друмев“ – Шумен.

След премиерата, „Пойни птици“ предстои да гостува и на още театрални сцени в страната, като всичко това ще бъде уточнено допълнително.

Спектакълът е създаден по текстове на пловдивския поет и международно признат хайку майстор Владислав Христов. Текстовете са от книгата „Пойни птици“ и новата му стихосбирка „Маслен нос“. Съвсем наскоро „Пойни птици“ спечели националната награда за поезия „Иван Николов”.  

„Идеята за спектакъла дойде от шуменския театър. Един от актьорите в театъра, Кольо Стайков, който е и режисьор много хареса моите две, последни, книги. Текстовете го вдъхновиха и той взе от тях подходящи за драматургия части и така ги напасна, че направи един цялостен драматургичен текст, на чиято основа е и тази пиеса „Пойни птици“. Заглавието е това, но има и текстове от стихосбирката „Маслен нос“, има и мои текстове, които написах специално за пиесата, и които не са издавани. Така, че това е една колаборация. 

Щастлив съм да споделя, че поезията става и за драматургия. При това съвременната българска поезия. Всичко ще бъде съчетано и с музика. Това е един мултикултурен и мултижанров спектакъл. Освен текстове и музика, ще има и много визия, за да се постигне по-силен ефект и въздействие на посланието. Темата на моята поезия, през последните години, е свързана с онова, което ни заобикаля и то не е никак приятно. Започвайки от това, че жестокостта се нормализира през войните и всичко, което преживяхме от Ковид насам, като хора. Всичко това е в текстовете ми и то ще бъде допълнително акцентирано от актьорската игра, музиката и визията. За мен изкуството е това, което трябва да отправи посланието за осъзнаване, за приземяване, а не да си заровим главите в пясъка, като щрауси. За мен няма вариант съвременното изкуства да не бъде чувствително към социалните неправди, а те са навсякъде около нас“, разказва Владислав Христов.

Режисьор на постановката "Пойни птици" е Кольо Стайков. Участват Силвия Донева, Росен Караджов и Кольо Стайков. Част от спектакълат са и Ерато Николова – танц и  Павлин Апостолов в ролята на войник.

Музиката е на Кристиян Нортон. Китара - Даниел Стайков, барабани – Андрей Андреев, пиано – Кристиян Нортон. Видео дизайнът е на Боряна Генкова.

Китаристът Даниел Стайков е познат от група „Лефтийс“. Той се откроява при участието си в „Гласът на България“, през 2021 година. Даниел Стайков е син на режисьора и актьор Кольо Стайков. Кристиян Нортон е музикант, който живее в Канада, но ще дойде специално за премиерата на представлението.

Този формат използва актьорите и музикално-визуалните внушения, за да провокира сетивността на зрителя и постави пред него въпроса за смисъла на понятия, като еволюция, цивилизация, власт, война, жертва, родова памет, смирение, време.

Поетът Владислав Христов е гост в неделния „Шейкър“.

Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 10 - 16 май

В предаването за книги на Радио Пловдив на 10.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Валери Петров.Сатирични поеми. 176 стр., 3А, Захарий Стоянов, 2025. Бенито Перес Галдос. Романи за Торквемада. т.1 и т. 2. Торквемада на кладата; Торквемада на кръста. 296 ст., 4А и Торквемада в чистилището;..

публикувано на 12.05.25 в 10:54

В Пловдив обсъждат съхранението на мозайки от световно значение

Днес и утре в Дома на културата „Борис Христов“ ще се проведе семинар на тема: „Изграждане на капацитет за устойчиво планиране на управлението на обекти от световното наследство с мозайки“.  Форумът е в рамките на Програмата за участие на ЮНЕСКО за 2024 – 2025 г. Домакини са Община Пловдив и Общински институт „Старинен Пловдив“.  Семинарът е..

обновено на 12.05.25 в 08:37

В Смолян се открива изложба преди 24 май

В Смолян се открива традиционната изложба, която художниците представят всяка година преди 24 май -  Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Инициативата е на Художествената галерия - Смолян.  Директорът Иван Пеев разказа, че ще бъдат показани 48 творби на 24 смолянските творци...

публикувано на 12.05.25 в 05:56

Иван Странджев ни напусна преди да навърши 72 години

Тази сутрин е починал пловдивският поет, драматург и общественик Иван Странджев. За кончината му съобщиха негови близки. На 12 май Иван Странджев трябваше да навърши 72, но не можа да дочака личния си празник. Иван Странджев е роден на 12 май 1953 г. в Пловдив. Първоначално учи българска филология в СУ „Свети Климент Охридски", след това..

публикувано на 10.05.25 в 15:14

„Прослав пее и танцува” за втора поредна година

Под надслов „Да възродим българския дух" в пловдивския квартал Прослав се провежда  съборът „Прослав пее и танцува”. Проявата се организира за втора поредна година и ще представи красотата на фолклорния танц и музика от различни етнографски области на България.  Пространството пред народното читалище „Никола Вапцаров-1928” ще се превърне в..

обновено на 10.05.25 в 13:18