Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Камерният фестивал се открива в Пловдив на 18 май

Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание.
Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал на камерната музика „Пловдив 2025“. Събитието е част от културния календар на града и тази година всички десет концерта са с вход свободен.

„В първата година на седмото си десетилетие Фестивалът продължава традицията на елитно българско и международно участие, обогатявайки палитрата на афиша си с не толкова често застъпените инструменти: орган и маримба, акцентирайки върху еволюционното набъбване на камерния ансамбъл „Академия музика Пловдив“ в камерен оркестър и значителното разрастване на майсторските класове. С увереност и надежда за успешно 61-во издание - на добър час!“ споделя артистичният директор на фестивала, проф. д-р Евгений Шевкенов.

Новост тази година е и приобщаването на още едно чудесно градско пространство сред локациите с концертни прояви – Късноантична сграда "Ирини" - пешеходен подлез "Археологически".

Програмата на 61-ия фестивал започва с юбилеен концерт „80 години НУМТИ „Добрин Петков“ Пловдив“. На 20 май е клавирният калейдоскоп на Борислава Танева и нейните възпитаници Николай Маринов, Ивайло Василев, Ангел Ялъчков, който ще се състои в концертната зала на АМТИИ. На 22 май, отново в концертната зала на Академията, е предвиден  впечатляващ органов концерт, посветен на 340 години от рождението на Бах. Гост-изпълнител е Венсан Дюбоа. Селекцията продължава с концерта на Карлхайнц Шютц - флейта и Мария Принц - пиано, предвиден за 28 май в АМТИИ. Следват двата концерта в късноантична сграда „Ирини“, които се реализират в партньорство със ОИ „Старинен Пловдив“, и които представят, на 30 май Квартет АRTE в състав Десислава Петева- флейта, Демна Гигова-виола, Теодора Атанасова- виолончело и Петя Бъговска- контрабас, а на 1 юни Ивайло Койчев-маримба.

Юнските дати във фестивалната програма продължават със станалия традиционен концерт  „Звездите на утрешния ден“, който на 3 юни ще срещне публиката с най-младото поколение виртуазни изпълнители: Михаил Гаврилов- цигулка и пианистката Ивана Говедарска-Ролдау. На 5 юни е премиерата на камерния оркестър „Академия Музика Пловдив“ с диригент Хуан Хосе Наварро, с участието на цигуларките Дуня Наварро и Мария Джуклеска в концертната зала на АМТИИ. Там на 10 юни е и вокалният концерт на Зоряна Кушплер- мецосопран и Донка Ангъчева-пиано.

Закриването на фестивала е с клавирния концерт на Чинция Бартоли, посветен на 150 години от рождението на Морис Равел. Събитието ще бъде в пространството на Етнографския музей в Пловдив. Програмата на фестивала и тази година е отличена с знака на Европейската фестивална асоциация.

Началото на всички концерти е 19,30 ч. и публика ще се допуска до изчерпване на свободните местата. Входът е свободен.

Ректорът на АМТИИ доц. д-р Жан Пехливанов споделя: „Специално е летоброенето на Международен фестивал на камерната музика Пловдив - то отброява неизчерпаема енергия, върховно майсторство, изключително вдъхновение! И така 61 години! Събитието е една от творческите емблеми на града ни, перла в културната карта на Европа и за Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" е изключителна чест да бъде организатор, пазител и иноватар на този престижен форум. На добър час на всички участници и прекрасни мигове за публиката на 61-ия Международен фестивал на камерната музика „Пловдив 2025!“

Детайли и повече информация: https://www.intermusicfest.com/


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" - разговор за човека и Бог

С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г по-късно?  И още - защо Бог изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог?  Слушайте, интересно е.

публикувано на 16.05.25 в 10:26

Изложбата "Открития 2024" е в Археологическия музей - Пловдив

Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в  Регионален археологически музей – Пловдив .  На 17 май 2024 г.  ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..

обновено на 16.05.25 в 07:33

Премиера на романа "Отвъд спирка "Съвършена""

„Пловдив чете“ и издателство Жанет 45 организират премиерата на първия роман на Георги Б. Геров – „Отвъд спирка „Съвършена“ – дълбоко философско и емоционално пътешествие за самотата, любовта и посоките, които избираме в живота. Срещата с автора ще е тази вечер от 18 часа в клуб „Фарго“. Модератор ще  е Живка Танчева, журналист от Радио..

обновено на 16.05.25 в 07:25

Изложба шевици ще бъде показана в Историческия музей

Изложба „Българската шевица – живо минало и вечна хубост“ на Клуб „Българка“ към читалище „Възраждане“ ще се открие тази вечер в зала „Съединение“ на Историческия музей в Пловдив.  С изложбата си пловдивските майсторки-везбарки искат да покажат таланта на българката и как тя превръща своите умения и знания в безценно културно наследство, с..

публикувано на 16.05.25 в 07:25
ОУ

ОУ "Гео Милев" в Белозем чества 180 години от създаването си

Основно училище "Гео Милев" в село Белозем, известно повече като Щъркеловото училище, тъй като на покрива му гнездят 20 двойки щъркели, навършва 180 години. Годишнината ще бъде отбелязана с празничен концерт тази вечер в Народно читалище „Просвета“ в селото.  Училището е едно от най-старите в Пловдивска област. То е създадено през 1845 година от..

публикувано на 15.05.25 в 16:30