Даде пример, че подобни практики в Агенциите по заетостта си вече са въведени в две европейски държави – Австрия и Литва.
“Те са държавите, които най-напред внедриха изкуствения интелект като въведоха виртуални трудови асистенти за подпомагане на търсещите работа и на работодателите.
В Австрия е създадена платформа, като всички частни фирми са задължени да предоставят информация за търсенето и предлагането на работна сила и да свържат платформите си с тази централизирана държавна система.
Разработили са система, която се базира на ИИ за преглед и оценка на всяка една кандидатура, която постъпва за търсене на работа. След направата на оценката се търси подходящо работно място.
Когато се получи съответствие в търсенето и предлагането системата издава насочващи писма и към работника, и към компанията. Процесът става за минути и улеснява страните без намеса на Агенцията по заетостта.
Това пести ресурси като хартия, както и човешки”, каза д-р Росица Стелиянова.
Според нея това е добър начин за изпълнение на задачата за намаляване на администрацията и електронизацията на системите.
Подчерта, че подобен е примерът в Литва. Там се прави кариерно ориентиране и цялостна оценка на работника, предлагат се и подходящи работни места. ИИ предлага и подходящи обучения.
Д-р Росица Стелиянова коментира още, че хората не бива да се страхуват от Изкуствения интелект.
“Изкуственият интелект няма да изолира професиите. Изследвания показват, че за всяко едно закрито място могат да се създадат още 5. Това означава, че не просто няма да загубим работни места, а ще ги увеличим.
Например, ако почистваме с робот ще са нужни и техници, и човек, който да следи работата му. Няма да е необходимо всяка фирма да има техник, а една специализирана да обслужва няколко компании”, обясни д-р Росица Стелиянова. Добави, че страната ни е на последно място по възрастни учещи през целия живот.
Подчерта още, че до 2030 г. се очаква около 700 000 работни места да бъдат заместени от ИИ. Това са професии с технически и повтарящи се дейности. Такива са техническите сътрудници, здравните консултанти, каквито има в САЩ и Китай, както и съдии и счетоводители при извършване на по-елементарно счетоводство.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..