В надпреварата участваха 33 романа, издадени през 2024-та година. Номинирани бяха "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П" от Красимир Димовски, "Мандарини по Мариенплац" от Теа Монева, "Странично осветление" от Юрий Рахнев и "Убийство на булевард Стамболийски" от Чавдар Ценов.
Председателят на журито акад. Владимир Зарев отбеляза, че журито е трябвало да прочете 33 романа, за да отдели само шест от тях. Той разказа, че преди повече от десет години бил поканен отново да бъде в журито на същия конкурс и тогава членовете били затруднени, защото 60% от книгите били изключително слаби и им било много трудно да отделят шест романа:
Поне 20 от тези романи заслужаваха да бъдат отличени, обясни Зарев.
Пред Радио Пловдив Красимир Димовски сподели, че за него за него наградите са приятни и стимулиращи, но "най- важното е тишината, необходима, за да напишеш нещо, без нея една книга не е може да се роди. Наградатите са игри на съдбата, които вече не зависят от автора".
Животът е лабиринт и смисълът е в лутането, а "човечеството никога не е излизало от него. То е лутане с надежда, което носи позитивите".
Красимир Димовски разказа, че в романа се опитва да срещне "малкото и голямото човечество". Сблъсъкът по думите му може да е различен, да не води до добри неща, но има и друго - да е докосване до цивилизацията. Това изживява и героят, който не може нито да пише, нито да чете, но пък е с изключително остър ум и в крайна сметка достига до всички изводи, до които е достигнало и "голямото човечество".
"Дозло" /от добро и зло/ е новата дума в романа.
"Това е най- голямата опасност за човечеството, защото с подмяната на местата на доброто и злото и се губи и ориентирът за тези понятия.
Красимир Димовски сподели личното си мнение по актуалния дебат за въвеждането на часове по религия и добродетели в училищата. По думите му "литературата съдържа всичко и ако тя се преподава както трябва, това не е нужно"
Романът задава въпроси, не дава отговори. Кагато човек прочете една книга, ако тя го погълне и му раздвижи мислите - тогава е добре", каза още Красимир Димовски.
Интервюто с него е в прикачения звуков файл.
За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..