Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската организация ELSA (European Law Students' Association Bulgaria). Мотото на дискусията е „Заедно можем“.
В рамките на срещата ще бъдат разказани реални истории, факти и предизвикателства от практиката. Организаторите ще предложат на студенти от различни специалности работа по казуси, свързани с различни форми на експлоатация – сексуална, трудова, детска и онлайн.
Идеята е да се обсъдят гледните точки на експертите, както и на студенти от различни специалности: Национална сигурност, Психология, Социални дейности, Педагогика, Право и всички, които искат да развият критическо мислене и интердисциплинарно разбиране по една от най-сериозните теми на нашето време.
В програма "Точно днес" Моника Николова, директор на Фондация „Кампания A21“ за България коментира, че страната ни е източник в трафика на хора, тук хора се набират и се изнасят с цел трудова, сексуална или друга експлоатация. Тя допълни, че децата също са обект на трафик.
"Много хора заминават в търсене на по-добър живот и по-добра работа, не обръщат внимание и попадат на трудова експлоатация или са в риск".
Тя призова хората, да се обаждат на горещата линия, където се предлага такава услуга - проверка на работата.
"Днес ще се споделят и реални истории под мотото "Заедно можем", когато хората видят как може да ги засяга проблема, могат да се обединят и да помагат. Има много случаи, има и нова тенденция - България става и страна дестинация за граждани от трети страни, което е нов феномен и предстои и ние бъдем по-гъвкави как информираме, как представяме проблема", каза още Николова
В страната ни има три приюта за жертви на трафик, 2-3 центъра за психологическа помощ и едно преходно жилище.
"Трябват повече. За мъже например няма специализирани приюти. Възстановяването отнема много време, за да могат жертвите да се върнат обратно към живота си".
Участници в дискусията ще бъдат:
Василена Кръстева, експерт в Националната комисия за борба с трафика на хора
Диана Китова, мениджър на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора (08000 20 100)
Моника Николова, директор на Фондация „Кампания A21“ за България
Ас. К. Баков и гл. ас. д-р Д. Панчев от Пловдивския университет, които ще представят предизвикателство за студентите: работа по реални казуси
Днес над 50 милиона души в световен мащаб живеят в условия, които отговарят на определението за съвременно робство – повече откогато и да било в човешката история. Трафикът на хора, представляващ едно от най-тежките престъпления срещу личността и човешкото достойнство, не само засяга най-уязвимите групи, но поставя под въпрос и моралната отговорност на цялото общество, припомнят организаторите. Форумът ще се проведе на 23 май от 13 часа в 1 аудитория, Химически факултет, Ректорат.
Повече може да чуете от интервюто с Моника Николова, което е в прикачения звуков файл.Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..