Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

2
Боряна Ботева
Снимка: Личен архив

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? 

Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в Надзорния съвет на НЗОК не променя факта, че анексът към рамковия договор вече е подписан. Но за първи път се случва представител на пациентите да не подпише НРД. 

"Никога досега това не се е случвало и това е нашият начин да покажем, че повече от една година ние не бяхме чути и не беше обърнато внимание на предложенията, които сме на правили. Защото многократно, още от септември миналата година, представителят ни в надзора внасяше предложение за амбулаторна процедура, за това как да стане плащането за биомаркерната диагностика, но този проект нито веднъж не беше разгледан от Надзорния съвет. Създадена беше работна група, която уж щеше да работи по въпроса, но тя не излезе с никакви становища и предложения", посочи Ботева. 

Тя припомни, че пациентската организация се е срещнала с Българския лекарски съюз (БЛС), откъдето им казали, че биомаркерната диагностика не е приоритет. Изпращали са и становика до Здравната комисия в парламента, както и предложения за изменения на Наредба 9 за основния пакет дейности, които касата заплаща. 

"Подкрепени бяхме от лекари – патолози и онколози, но накрая стигаме до този резултат. А вчера слушаме в медиите, как ръководството на Здравната каса разказва, че всъщност нямало време да разгледат този въпрос, че не е достатъчно само да се заделят пари, трябва начинът, по който тяхното разходване да се случва, да бъде изработен. Да, но те една цяла година не направиха това нещо. Оттук нататък пациентите ще продължават да плащат биомаркерна диагностика (ако имат пари) или умират", коментира  председателятна Сдружението. 

Ботева е категорична, че България е единствената държава в ЕС, в която биомаркерната диагностика не се заплаща с публични фондове. По думите ѝ това е абсурдно, защото има 5 милиона лева, заделени в бюджета за такава диагностика, но те са заложени като част от болничната помощ и като медицински изделия, което е още един абсурд. 

"Това е хвърляне на прах в очите на хората и тези 5 милиона  кой знае къде ще отидат", добави тя. 

От Сдружението заявиха, че няма да се откажат от борбата. Те ще продължат да настояват, защото сумата, която се дава за биомаркерната диагностика е много малък процент от разхода, който касата плаща за лечение. А чрез тези изследвания може да се прецизира лечението, така че да няма излишно разходване на средства, както и неефективни терапии спрямо пациентите, подчерта Боряна Ботева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43