Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кадровият „канибализъм“ изостря дефицита на специалистите у нас

| обновено на 28.05.25 в 07:25

Има „пропаст“  между нуждате от профилирани кадри на бизнеса и това, което произвежда образователната система в момента – коментираха на съвместен форум по темата в Пловдив представители на държавната и местната власт, висши учебни заведения, водещи български и международни компании. 

Крайната необходимост от масовост на дуалното обучение и бързи решения от страна на държавата са сред основните изводи на конференцията. 

Последните данни на статистиката сочат, че за развитие на българската икономика едни от най-неотложните мерки са преди всичко осигуряването на квалифицирани специалисти за бизнеса. За това са нужни бързи, но взаимни решения от държавата и деловите среди, посочиха лекторите. 

За съжаление, у нас най-малко усилия се полагат за усъвършенстване на кадровия потенциал – изтъкна Адриан Николов, старши икономист в Института за пазарна икономика. 

"По последни данни за 2023 г. в България едва 2 процента от хората между 25 и 64 години са преминали някаква форма на обучение и образование. Това е много малък дял. В ЕС е 11 процента, а в държави, които имат най-активни и динамични пазари на труда като Дания и Швеция, тези дялове са над 30-40 процента. Тоест, почти всеки втори човек преминава през някаква форма на обучение. При нас като че ли самите работодатели нямат толкова развита култура да инвестират в съществуващите си кадри", коментира Адриан Николов. 

Икономистът обаче отбеляза и друга, интересна тенденция от последните години - завръщането на български кадри от чужбина:

"Много българи се върнаха през 2020-2021 година в страната от чужбина, като причините за това тенденция са комплексни. Достъпът до по-добри работни места имаше голямо значение, наред с доста сериозен икономически растеж, сближаването с европейския стандарт особено за висококвалифицираните специалисти. Сега продължава тази тенденция, но и много хора от трети страни влизат тук",  каза експертът от Института за пазарна икономика. 

Кадровият „канибализъм“ е друг проблем в ситуацията на дефицит на малкото специалисти в сферата на високите технологии, които обуславят растежа – заяви пред  присъстващите заместник-кмета в тази област  Владимир Темелков. Той сподели личния си опит в тази посока като човек, идващ от реалния бизнес. 

По думите му, тази порочна пракитка се състои в това, че  "...„хай-тек“ компаниите предпочитат да привлекат наготово вече профилирани специалисти, отколкото да инвестират в тяхното създаване и израстване.  Това става чрез постоянно „наддаване“ на цената спрямо кандидата, което в един момент изкуствено изкривява заплащането в пазара на труда. Този проблем може да се разреши чрез масовост на образователните модули в единодействие с бизнеса, който ще посочва конкретните си изисквания, обясни Владимир Темелков. В момента всеки кадър, постъпващ на дадена позиция в компаниите, трябва да бъде обучаван от начално ниво, обясни той. 

Проблемът може да се разреши или поне облекчи чрез масовост на образователните модули в единодействие с бизнеса, който ще посочва конкретните си изисквания. Така има шанс България да се позиционира като атрактивно място за правене на бизнес в бъдеще, посочват организаторите на Конференцията за кадровия дефицит у нас. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12