Това стана след обща реакция на българските евродепутати и след като официални представители на югозападната ни съседка демонстрираха подозрителна осведоменост по съдържанието на доклада. В него на няколко места се споменаваха твърдения за наличност на македонска идентичност и език.
Спас Ташев добави, че само преди няколко дни отлагането на разглеждането на доклада не е била очаквана, тъй като лобистката дейност на Скопие е била добра. Разяснителната кампания на българските депутати обаче е довела до промяна в баланса на силите.
„Надделя идеята да се изчака с неговото разглеждане с цел той да бъде подобрен, да отпаднат някои предложения.
Определено може да сме подозрителни, че има пробив на безпристрастността, тъй като в рамките на 6 месеца главният докладчик Томас Вайд е провел 36 срещи с представители на правителството в Севена Македония, една с българското правителство и нито една с представители на българската общност в Северна Македония.
"Не може да нямаш среща с българската общност в Северна Македония след като е констатирано, че тя е преследвана и неравноправна, а единственото условие за започване на преговори за присъединяване към ЕС е тя да бъде призната чрез включване в конституцията“, каза Ташев.
Подчерта, че подходът е бил тенденциозен, а менторът на доклада - Скопие. Припомни, че много пъти в историята на разширението на ЕС двустранните проблеми са играли роля. Даде и пример с отношенията между Румъния и Сърбия, Хърватия и Словения.
„Мицковски чрез лобистката си политика започна да търси съюзници, които да подкрепят неговата позиция.
Скопие годишно разполага с 30 млн. евро фонд, който е изцяло за лобистка дейност. По този начин той корумпира висши европейски функционери, съветници в политическите кабинети на евродепутати, журналисти“, каза Ташев.
Според него обаче ако страната ни продължи да бъде активна, ще постигнем резултат, който да отговаря на истината.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..