Сградата на Радио Пловдив, която първоначално е била „Дом на изкуствата и печата“ е изградена със средства, събрани и дарени от Владимир Сис - голям приятел на България и защитник на българската кауза. Построена и открита в в периода 1931 - 1934 година, а от 1962 година в нея се помещава Радио Пловдив. До изграждането й се стига след Чирпанското земетресение през 1928 г., което унищожава една трета от сградния фонд на града. Чавдар Каришев, директор на Радио Пловдив каза:
"Владимир Сис е едно име, което умишлено е било затрупано от пластовете на забравата от комунистическата власт след 9 септември. Това е един изключителен приятел на България".
Теодосий Спасов, член на УС на БНР добави: "Точно тази сграда, на която поставиха тази паметна плоча е свързана с моите първи стъпки в музиката и съм горд, че Владимир Сис е спомогнал за изграждането на залата, в която записам тези малко революционни пиеси за онези години".
Чешкият посланник – негово превъзходителство Мирослав Томан: "Владимир Сис е важна личност за Чехия, която популяризира културата на българия в Чехия. Живял е дълго време в България, ревностен защитник е на българската кауза. Затова съм щастил заедно с пловдивския елит да открием паметната плоча"
Паметната плоча с барелеф на чешкия журналист е дело на скулптора Атанас Карадечев, а поставянето й е инициирано от екипа на Радио Пловдив и се реализира с финансовата помощ на почетния консул на Чешката република в Пловдив Иван Соколов
"За съжаление Владимир Сис не е сред онези портрети от стената на чехи, живели в България, които сме свикнали да почитаме-като Иречек, братя Шкорпил, Йосиф Шнитер в Пловдив", каза Владимир Пенчев, бохемист от БАН. По думите му, едва през последните десетина години след събуждането на научен интерес към неговата личност, творчество и дейност.
"През 1912 година Владимир Сис се установява в България и от дотогавашен почти явен сърбофил всъщност става един от най-изявените българофили. Участва в Балканската война, в Междусъюзническата, в Първата световна война в рамките на българската армия като военен кореспондент на чешки издания", разказа проф. Пенчев.
Той припомни и за книгата на Сис "Македония", която излиза през 1914 година най-напред на немски език в Цюрих, след това на чешки и едва наскоро е преведена на български език.
"Това е едно много значимо за времето си съчинение, което разкрива изцяло ситуацията в територията на Македония в периода от края на 19-ти и началото на 20-ти век", добави ученият.
"Неговата воля е да бъде построена къща, дом, който да приюти семействата на интелектуалци, останали без дом вследствие на страшната народна злочестина, както я нарича Ненко Каблешков, сполетяла Пловдив-това чудовищно земетресение, което взема стотици жертви", обяснява Петко Георгиев, който е главен библиотекар на Народна библиотека "Иван Вазов" Пловдив.
Общинският съвет на Пловдив разглежда неговото предложение на 3 август 1928 година.
"Но те решават да го помолят да промени волята си и тази сграда да се ползва от Дом на изкуствата и печата, който обаче няма собствена сграда и се събира в голямата читалня на тогавашната пловдивска библиотека, днес залата на Музея на Съединението. Председател на това сдружение е Николай Райнов, който по това време е и главен библиотекар в Народната библиотека", разказа Петко Георгиев.
С писмо до пловдивските съветници Владимир Сис им дава право сами да решат как да употребят парите, събрани от вестника му и подарени на Пловдив.
„Епизотичната обстановка в Пловдивска област остава тежка, продължава да расте броят на засегнатите стопанства. Заболяването по дребните преживни животни е остро вирусно и затова бързо обхваща все повече населени места. Най-тежко засегнати остават общините „Марица“ и Първомай, а от днес има констатирани нови огнища в Садово, Раковски Асеновград, но се..
28 кандидати ще участват в конкурсите за директори на 26 училища в Пловдив и областта, съобщиха от Регионалното управление на образованието - Пловдив. От там поясняват, че седем кандидати не са допуснати до надпреварата, защото не отговарят на критериите на МОН. В страната ще се проведе селекция за общо 400 държавни и общински учебни..
Военно-окръжна прокуратура в Пловдив обвини в убийство военния от Карлово, който простреля свой приятел, участвал в празненството за раждането на второто му дете. Обвиняемият Нечо Цанков е задържан за срок до 72 часа с постановление на наблюдаващия прокурор. Припомняме, че 23-годишният Никола беше прострелян фатално в карловското село Каравелово...
С тържествена Света литургия в храм „Св. Николай” и поднасяне на цветя пред гроба на Гина Кунчева – майката на Васил Левски в Карлово започнаха честванията за 188-ата годишнина от рождението на Апостола и празник на родния му град. На площад „Васил Левски“ кметът на града д-р Емил Кабаиванов посрещна участниците в Националния туристически..
Четирима младежи са в болница след тежка катастрофа снощи на бул. „Шести септември“ в Пловдив. 19-годишен шофьор не успял да овладее фолксвагена си, излязъл извън пътното платно и се ударил в стълб. Той и тримата му спътници – всички на 15 години, са откарани с различни наранявания в болницата. Алкохолната проба на водача е отрицателна. Случаят се..