Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасна паразитна инфекция плъзва в Пловдив и региона - "Лайшманиоза"

| обновено на 13.06.25 в 10:17

От началото на 2025 година в региона на Южна България се наблюдава значително увеличение на случаите с висцерална лайшманиоза – тежка паразитна инфекция, която засяга вътрешните органи и може да бъде фатална, ако не се лекува своевременно. За това алармират от Клиниката по инфекциозни болести и паразитология към УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив.

„Заболяването може да протече тежко и да доведе до сериозни здравословни усложнения, ако не се лекува навреме“, предупреди в интервю за Радио Пловдив,проф. д-р Олиана Бойкинова, дм, началник на Клиниката по инфекциозни болести и паразитология към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив. 

От януари досега  там са лекувани седемнайсет пациенти с тази форма на заболяването. От тях осем са деца, включително едно на едва тримесечна възраст.

„Увеличението на случаите на лайшманиоза в последните месеци не е изненадващо – климатичните промени, включително по-високите температури, създават благоприятна среда за разпространението на заболяването. Важно е хората да бъдат информирани и да вземат превантивни мерки, защото нелекуваната форма на инфекцията може да доведе до сериозни и трайни здравословни последици“, допълни проф. Бойкинова.

Лайшманиозата се предава чрез ухапване от заразени женски пясъчни мухи (папатаци), които жилят основно нощем и са почти безшумни. В България допълнителен източник на зараза са болни хора и някои бозайници като кучета, лисици и чакали. 

При кожната форма се наблюдават язви с характерен външен вид, които с времето могат да доведат до обезобразяване. Висцералната форма, която засяга вътрешните органи, протича с повишена температура, силно отслабване, увеличен далак и черен дроб и други увреждания.Особено уязвими са хората със СПИН, при които усложненията от заболяването могат да бъдат животозастрашаващи.

Към момента няма одобрена ваксина срещу лайшманиоза.  Лечението разчита на антипаразитни медикаменти, но възможностите са ограничени, както заради високата им цена и сериозните странични ефекти, така и заради потенциала за развитие на лекарствена резистентност, което затруднява овладяването на болестта. 

Превенцията се основава на носене на покриващи тялото дрехи, особено с дълги ръкави и панталони и използването на репеленти. Важно е избягване на контакти с бездомни животни. Проф. Бойкинова съветва при първи симптоми да се потърси своевременно медицинска помощ.


Повече може да чуете от интервюто с проф. д-р Олиана Бойкинова, което е в прикачения звуков файл.

По публикацията работиха: Севдалин Палаузов, Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Още 11 нови огнища на шарка в Пловдивска област, вече са 65

Епизоотичната обстановка в Пловдивска област се влошава. Областният щаб за защита при бедствия съобщи за още 11 нови огнища на шарка по дребните преживни животни. Общият им брой вече е 65, като най-засегнати са общините Марица, Раковски, Калояново, Брезово, Съединение и Садово. Въведени са допълнителни ограничения – забранява се достъпът на..

обновено на 23.07.25 в 19:51

Локализиран е пожарът край пазарджишкото село Габровица

С помощта на дрон от височина се набелязват тлеещи огнища, за да се насочат към тях аварийните групи за погасяване. Теренът обаче е изключително трудно проходим - отвесен скат с почти 50 градусов наклон, гъста растителност и стръмни скали.  Няколко групи огнеборци остават да дежурят в целия район през нощта. Наблюдението продължава заради все още..

публикувано на 23.07.25 в 19:50

Бетонният мост няма хидроизолация и се нуждае от цялостен ремонт

Бетонният мост няма хидроизолация и положеният пласт от 4 сантиметра асфалт е временно решение за през зимата, но не и постоянно решение.  Това заяви за Радио Пловдив Цанко Драгиев от фирмата изпълнител на ремонтните дейности в участъка, за който днес се появиха снимки с компроментирана част от настилката.  По думите му още преди да започнат..

обновено на 23.07.25 в 16:57
Снимката от борда на гасящия пожара хеликоптер МИ-17

Гора гори до беловското с. Габровица, сухи треви до пловдивските Пъдарско и Стрелци

Пожар в горски площи край беловското село Габровица се е запалил по обед. На място са всички дежурни екипи на пожарната в Белово, както и участници от доброволното формирование в града.  Кметът на община Белово Стойков Стефанов уточни, че пожарът е на километър от населеното място. "Противопожарните екипи и доброволците са реагирали бързо и се..

обновено на 23.07.25 в 16:56

Гора и градини горят в района на Горни и Долни Воден

Пожар се разгоря този следобед в района на асеновградските квартали "Горни Воден" и "Долни Воден".  Огънят е пламнал в част от гора, засегнати са и градини. Изгоряла е постройка в района, като към момента няма опасност за населението и жилищните сгради, съобщават от общината.  За овладяване на пламъците се борят няколко екипа на Пожарната и на..

публикувано на 23.07.25 в 15:53