Икономистът припомни, че след започването на ковид пандемията много бързо се повишиха цените на основни хранителни стоки и на стоки за ежедневна употреба. "След преминаването на пандемията цените бяха на път да се успокоят, но за съжаление избухна войната в Украйна и тогава пак енергоизточниците поскъпнаха на международните пазари, а оттам дойде още една вълна на още по-висока инфлация и повишаване на цените", обясни той. И посочи, че за една година глобъл фууд индексът, който се следи от глобалната организация на ООН, е нараснал средно с 6%. По думите му това означава, че в целия свят хранителните стоки са поскъпнали, като ръстът на част от тях е дори 40%.
Според него по-резкият ръст на тези храни е предмет на по-подробен анализ - дали не става дума за картелно споразумение, спекула или възползване на господстващо пазарно положение на някой от пазарните субекти, който е решил по свое усмотрение да увеличава цените.
"Ако такова нещо не бъде преодоляно сега, 6 месеца преди да влезем в еврозоната, има опасност и други превантивно да решат по някакъв начин да се презастраховат и без основание да продължават да увеличават цените. Няма вътрешни фактори в България, нито някаква икономическа логика за увеличаване на цените. Ако има някакво увеличение, то ще бъде повлияно от външни фактори, като конфликтът между Израел и Иран", подчерта Румен Гълъбинов.
Той изтъкна, че в последните десетина дни световните пазари - и капиталови, и на суровини са били доста променливи. Рязко се покачи цената на суровия петрол, след това цената му спадна, покачи се и цената на природиня газ, коментира икономистът. Той обаче е на мнение, че много по-голямо влияние върху цените ще има ефектът на митата, наложени от САЩ спрямо търговските партньори. По думите му при всички случаи те ще са по-високи от митата миналата година.
"Така че от увеличението на митата в международната търговия може да очакваме увеличение на разходите за производители и търговци, както и след това преминаване на това увеличение в крайните цени за нас потребителите", прогнозира Гълъбинов.
Той обаче припомни, че през последните пет години има и увеличение на доходите, а оттам и на стандарта на живот и покупателната способност на българското население.
"Ние се готвим за влизане в еврозоната и това ни беше потвърдено от почти всички европейски институции. Очакваме на 8 юли да ни потвърди и Съвета на Европа, за да можем окончателно да се отправим към подготвителния 6-месечен период, в който да се направи така, че в държавата да мине всичко гладко с приемането на еврото и заменянето на левовете с евробанкноти от 1 януари 2026 година", заключи икономистът.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..