Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличението на митата от САЩ ще доведе до нов ръст на цените

Румен Гълъбинов
Снимка: БНР - Ани Петрова

Поне засега лятото не носи успокоение по отношение на цените. Според икономиста Румен Гълъбинов това, което става в България в момента с цените на някои стоки, не е изолиран случай в сравнение с цяла Европа и различни други държави, също от Европейския съюз. Т.е. има както сезонни и външни фактори, така и натиск върху пазара на някои от масово търгуваните храни, откъдето след това поскъпват и цените на дребно. 

Икономистът припомни, че след започването на ковид пандемията много бързо се повишиха цените на основни хранителни стоки и на стоки за ежедневна употреба. "След преминаването на пандемията цените бяха на път да се успокоят, но за съжаление избухна войната в Украйна и тогава пак енергоизточниците поскъпнаха на международните пазари, а оттам дойде още една вълна на още по-висока инфлация и повишаване на цените", обясни той. И посочи, че за една година глобъл фууд индексът, който се следи от глобалната организация на ООН, е нараснал средно с 6%. По думите му това означава, че в целия свят хранителните стоки са поскъпнали, като ръстът на част от тях е дори 40%. 

Според него по-резкият ръст на тези храни е предмет на по-подробен анализ - дали не става дума за картелно споразумение, спекула или възползване на господстващо пазарно положение на някой от пазарните субекти, който е решил по свое усмотрение да увеличава цените. 

"Ако такова нещо не бъде преодоляно сега, 6 месеца преди да влезем в еврозоната, има опасност и други  превантивно да решат по някакъв начин да се презастраховат и без основание да продължават да увеличават цените. Няма вътрешни фактори в България, нито някаква икономическа логика за увеличаване на цените. Ако има някакво увеличение, то ще бъде повлияно от външни фактори, като конфликтът между Израел и Иран", подчерта Румен Гълъбинов. 

Той изтъкна, че в последните десетина дни световните пазари - и капиталови, и на суровини са били доста променливи. Рязко се покачи цената на суровия петрол, след това цената му спадна, покачи се и цената на природиня газ, коментира икономистът. Той обаче е на мнение, че много по-голямо влияние върху цените ще има ефектът на митата, наложени от САЩ спрямо търговските партньори. По думите му при всички случаи те ще са по-високи от митата миналата година. 

"Така че от увеличението на митата в международната търговия може да очакваме увеличение на разходите за производители и търговци, както и след това преминаване на това увеличение в крайните цени за нас потребителите", прогнозира Гълъбинов. 

Той обаче припомни, че през последните пет години има и увеличение на доходите, а оттам и на стандарта на живот и покупателната способност на българското население. 

"Ние се готвим за влизане в еврозоната и това ни беше потвърдено от почти всички европейски институции. Очакваме на 8 юли да ни потвърди и Съвета на Европа, за да можем окончателно да се отправим към подготвителния 6-месечен период, в който да се направи така, че в държавата да мине всичко гладко с приемането на еврото и заменянето на левовете с евробанкноти от 1 януари 2026 година", заключи икономистът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50