"Възраждане" използват и други начини да изпратят посланието си до своите избиратели.От друга страна "Меч" и "Величие" като че ли изчезнаха. Ако не е вотът на недоверие имам чувството, че няма да се сещаме за тях. Този инструмент се използва изключително нелепо. Това важи и за другата страна на управлението – управляващите. Те също не намират начин да използват внесените вотове по смислен начин, за да запълнят със съдържание това, което правят", смята политологът.
По думите му и двете страни сякаш са приели вотовете за губене на време, в голяма част от дебатите в парламента се чува точно това, че тези вотове са безсмислени. Панчугов е категоричен, че това не е вярно и, че парламентът няма друго занимание, освен да се опитва да върне баланса в отношенията изпълнителна - законодателна власт.
"В този смисъл вотът на недоверие нито е губене на време, нито е безсмислен. Той обаче трябва да бъде използван. Трябва да има политици, които през него да говорят за нормалния начин, по който трябва да се прави политика и да се опитват да обръщат нагласи, които иначе се разпространяват дали около еврото, дали около другите теми, които се обсъждат. За съжаление липсва това усилие", смята анализаторът.
Той посочи, че линията, която все повече започва да се налага, е опитът от страна на Бойко Борисов да нормализира отношенията си с Дилян Пеевски и алтернативното ДПС. И това се случва, тъй като през последните години за пореден път е поставен в ситуация да няма на кого да разчита, освен на Пеевски и се опитва да утвърди едно такова трайно партньорство.
Политологът смята, че алтернативата - някаква форма на партньорство с ПП-ДБ, започва да изчезва от хоризонта.
"ПП-ДБ биха казали, че това е отдавна, че всъщност Борисов и Пеевски винаги са си били заедно. Но то всъщност не отговаря на дейяствителността, тъй като според мен Борисов винаги се е опитвал да се дистанцира от Делян Пеевски и ДПС и никога не се е чувствал комфортно в ситуация, в която да разчита на тях. Това обаче се променя и е откровено притеснително", подчерта Панчугов. И допълни, че е очевидно усещането, че без Пеевски не може да се прави политика и то ще бъде налагано трайно.
По отношение на ДПС анализаторът е на мнение, че целта на Пеевски е крайното овладяване на фракцията на Доган и неговото изчезване. Той е категоричен, че нещата вървят към спечелване на съдебна битка за представителството на ДПС и изземване на всякакво влияние от Пеевски по отношение на Доган и кръга около него.
От друга страна "Продължаваме промяната" имат по-важни задачи – да се опитат да възстановят доверието в своя политически интегритет. Според Панчугов би било доста драматично това да се случи през внасяне на вот на недоверие, защото в този случай поне техните избиратели трябва да са наясно, че ПП не участват в процесите, срещу които внасят вот. Предстои да стане ясно как ще решат тази задача, посочи политологът. Той добави, че дори и да има други вотове на недоверие, не очаква по-различна ситуация, тъй като управляващите са се закрепили на власт най-вече, защото срещу тях няма мнозинство.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..
Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната? Според политолога Любомир Стефанов това, което което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм. "Съдейки по капацитета на народните представители, които..