Смяната на лева с еврото вече чука на вратата ни. Европейският парламент в Страсбург и Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел казаха „да“ на България за влизането в единната валута от 1 януари 2026 г. С това страната ни ще стане 21-вия член на еврозоната
Но преди това цените на стоките и услугите задължително трябва да бъдат изписвани в лева и евро. Двойното обозначаване трябва да бъде въведено от август. Такова вече има в големите търговски вериги, но готови ли са останалите търговци за еврото, имат ли притеснения – питаме Венцислав Николов, председател на Българска ритейл асоциация.
Темата поглеждаме и през призмата на гражданите. Юни беше белязан от протести против превалутирането, които бяха организирани от „Възраждане“. Сега след като страната ни има зелена светлина от Европа за смяна на лева с евро питаме пловдивчани – какви са очакванията им след влизането във валутния борд.
Сценичните изкуства настояват за спешни мерки за запазване на сектора след като средствата за тях бяха редуцирани в бюджет 2025. Бюджетите на театрите, оперите и филхармониите бяха занижени с над 29% в частта полагаема субсидия и с допълнителни 5% в приходната част. Културните институции искат още и дългосрочна политика за развитието им. По темата ще разговаряме с Петър Влайков, член на Управителния съвет на Асоциацията на работодателите в театралната област.
В програма "Точно днес" ще разговаряме и за кулминацията на Вазовите празници в Сопот. Тази година се навършват 175 години от рождението на Партиарха на българската литература Иван Вазов. Събеседник е Борислава Петрова - директор на Къща-музей "Иван Вазов" в Сопот.
В минутите за култура Ви водим на концерт с вход свободен в зала „Добрин Петков“. Разговорът е със Симеон Симеонов, организатор на академията Quartet Intensive 5.
Последно неделно утро на юли! Споделяме го с хубава музика, приятни и полезни теми и компетентни събеседници. Необходимостта от дигитален детокс е свързана с претоварването на мозъка ни от екрани, мобилни устройства, визуални стимули и реклами, онлайн и социални медии. Как етеричните масла могат да ни помогнат да изключим мозъка си от дигиталния..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
Градът е полупразен, завладян от обичайната юлска жега. Тези, които сме още тук - най- коравите пловдивчани, разчитаме на утешителната вяра в августовската отпуска, пием ледени фрапета и благославяме наум изобретателя на климатика - почитаемият мистър Уилис Кериър. Днес в предаването освен свежа музика и интересни теми сме ви приготвили..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения ще разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за отглеждане и развъждане на..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..