Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

| Интервю
Снимка: архив
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари, водени от членовете на престижното жури, съставено от изключителни музиканти: проф. Людмил Ангелов - председател и членове - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду.

В чест на Милчо Левиев участниците имаха възможност да се насладят и на видеозаписи с изпълнения на композитора от личния му архив и богата съпътстваща програма. Този определено различен конкурс е замислен по нестандартен начин, даващ възможност на участниците да разгърнат фантазиите и въображението си и да се пренесат в красивия свят на музиката така, както неговият патрон бе нестандартен музикант – пианист, композитор, аранжор и човек.

За Милчо Левиев музиката бе едно цяло и в творчеството си той се стремеше винаги да обединява нейните различни видове – класика, джаз и фолклор от различни страни. Маестрото бе от първите и водещите творци в Европа от средата на миналия век, дръзнали да направят тази симбиоза. Богатото наследство, което той ни остави като философия и авторско творчество и неговият самобитен усет и дълбоко разбиране на музикалната материя са причината, вдъхновила организаторите да създадат настоящия музикален форум като своеобразна среща на две поколения музиканти – майсторите и младите таланти – утрешните майстори.

С председателя на журито разговаря Драгомир Симеонов.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

По публикацията работи: Жоро Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...

публикувано на 14.07.25 в 10:36

Спектакъл отдава почит на "Краля на валса"

Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“.  Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..

обновено на 14.07.25 в 08:41