Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Ромео и Жулиета: любовта като обред“ в Паталеница

Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница.

"С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в Паталеница – спектакълът, с който започват шекспировите театрални лета и се ражда създадената през 1999 г. театрална школа. Името „Петровден“ не е избрано случайно – в самата пиеса този ден се споменава като значим момент от ранното детство на Жулиета. Именно това символично съвпадение вдъхновява наименованието на школата, поставила пиесата за първи път преди четвърт век," разказа мениджърът Инна Церовска.

В програма "Точно днес" тя сподели, че всичко това, което се случва в Паталеница е нещо, на което те са се посветили, а любовта е най-ценното в живота и трябва да се съхранява.

Новата постановка, под режисурата на Делян Илиев, предлага провокативен и постдраматичен прочит, в който любовта е представена като обред на сливане и самоунищожение.

" Хората са свикнали като чуят "Роме и Жулиета" и да гледат една история, която им е позната. Този път на пръв поглед историята е позната, но тя ще разкрие пластове, които може би в живота ги срещаме в любовта си, но може би не ги разпознаваме. Интересното тук е, че Делян измисли цялата история да бъде разказана от хора и хорът играе ролята на съдбата. И всяко нещо, което съдбата ни предложи, ние трябва да го следваме, защото  това е най-правилният начин - да се срещаме, да се разделяме, да правим всичко онова, което ни превръща в истински хора един към друг", допълни Церовска.

Според нея публиката ще усети нещата по онзи начин, по които никога преди това не ги е усещала, когато е гледала това представление.

„Разказ за страст, заслепение и неосъществимост, „Ромео и Жулиета“ разглежда любовта не като среща между двама, а като влюбване в самата идея за любов. Постановката разплита трагедията като мит, който героите сами си налагат – сляпо, ритуално, неотвратимо. ХОРЪТ играе активна роля на съдба, изкусител и свидетел, а всяка фигура е белязана от своята обсесия. Това е спектакъл за онова, което обичаме, без да го познаваме – мистическото единение на душите ни“ , казва пък режисьорът Делян Илиев.

Репетициите стартираха в началото на юли, а в продукцията участват както млади актьори, така и утвърдени имена от българската театрална сцена: Александра Михайлова, Анатолий Ставрев, Борче Манев,Георги Манчев, Георги Стоянов, Гьорги Георгиев – Антика,Румен Вангелов, Самуела-Ивана Церовска, Соня Пилатова, Стефан Зарев, Стефан Кондров, Явор Намлиев.

Творческият екип допълват сценографът Никола Тороманов, дизайн - костюми Илина Грозева и композитора Явор Намлиев.

Петровденци са домакини ина творческа резиденция на румънския драматург Влад Салбатеси. Участието на младият драматург е Специална награда, връчена от Инна Церовска от името на Шекспирова компания „Петровден“ на Международния студентски театрален фестивал „Данаил Чирпански“, Стара Загора през 2024 г.

Шекспирова компания „Петровден“ продължава своята мисия да съчетава класическо наследство с новаторски театрален език, да развива международни партньорства и да вдъхновява млади творци от България и чужбина.

Шекспир в Паталеница се реализира с финансовата подкрепа на Община Пазарджик,Общински съвет по наркотични вещества и Театрална къща и приятели.

Партньори: ОУ „Константин Величков“, НЧ „Св. Панталеймон – 1909“, с. Паталеница и Младежки дом Пазарджик.

Събитието се администрира от Фондация „АртЛаб“.

Интервю с Ина Церовска може да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Планинският филмов фестивал отново ще е в Пловдив

За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...

публикувано на 22.07.25 в 09:33

Преге - предаване за света на книгите, 19 - 25 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...

публикувано на 21.07.25 в 10:06

"Дивизи" ще свири в концерти от Културния календар на Пловдив

Детският  симфоничен оркестър "Дивизи"  – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..

публикувано на 21.07.25 в 09:00

Откриват изложба живопис на художници от 60-те години

Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев.  Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“.  Разгледани ще могат да бъдат и..

обновено на 20.07.25 в 08:08

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48