Думите са енергия, те ни влияят и променят. Те са сила, която може да ни зареди и вдъхнови или да ни сломи. Енерегийната психология е най-новото течение в психологията, което се развива много бързо през последното десетилетие. Според формулировката на БАРЕП, енергийната психология е направление от събирателни методи на психотерапия, коучинг и други изцелителни подходи, основани на традициите за лекуване на системата тяло-ум, датиращи от преди 5000 години.
Енергийната психология работи с различни техники и методи. Един от тези методи е „Лекуване с думи“ или Logosynthese, холистичен метод за лечение и личностно развитие, създаден от швейцарския психотерапевт Willem Lammers. Негова ученичка и единствен терапевт в България, който работи с този метод е Надежда Стоилова, позитивен психолог и холистичен коуч. Тя се е обучавала в Германия и е сертифицирана като практикуващ специалист, и инструктор в Швейцария.
Надежда Стоилова е и терапевт по писане, от немската школа и води групи по творческо, терапевтично и интуитивно писане. Консултант по Акашови записи, обучена от Габриел Орр, тя е автор на книгата „ Манифест на един народ в процеса на издигане“, с послания от Акаша. Член е на международни организации по позитивна и енергийна психология.
„Лечение с думи“ е един от най-ефективните психологически методи, с които от пет години успешно работя в моята международна практика като психолог и холистичен коуч. Това е уникален холистичен метод за лечение и личностно развитие. Използваме древната сила на думите и освобождаваме блокажи на енергийно, на подсъзнателно ниво, на емоционално, ментално ниво, ограничаващи модели.
Това са едни специални изречения. Всъщност, основната процедура има три изречения, които са създадени от един швейцарски психотерапевт доктор Уилям Ламер. В YouTube, например, има видеа, демо сесии с различни теми, но те са обикновено на английски или на немски. Има цяла общност в света, конференции, които се занимават с тази тема. Петнайсет години съм се обучавала като психолог, холистичен коуч, с най-различни коучинг методи и най-различни начини да освобождаваме теми, които ни натоварват, нека ги наречем така. Това е най-ефективният, най-бързо действащият метод.
При него, резултатите не са временни, а просто остават. И затова, откакто съм се обучила и работя с този метод на немски и на български, използвам основно него, защото наблюдавам резултатите. Те са ефикасни и бързи, даже понякога за теми, проблеми, с които едва ли не човек цял живот се е борил. Аз го наричам психологическия метод или психотерапевтичния метод на двадесет и първи век, защото действа много по-бързо, отколкото традиционната психотерапия. Естествено, не казвам, че замества психотерапията, но за много неща можем да си самопомагаме или да работим с психолог, по проблемните и по-сложни теми “, разказва Надежда Стоилова. Тя се среща с този метод, тръгвайки от себе си.
„Основната мотивация сме ние, нашият живот, нашата болка, нашето страдание, нашите кризи и как ние се научаваме да се справяме с тях. И обикновено от това или излиза книга, или излиза някаква нова мисия. И така беше и при мен”, казва още Надежда Стоилова.
През 2019 година, започва да се развива в съвсем различна посока от тази, която е следвала до момента. Поема по неизвестен за нея път, който търси от 15 години, но който ѝ носи много страхове.
„Бях в Германия тогава, практикувах като психолог, като терапевт, като енергиен и холистичен терапевт, и в началото забелязах, като започнах да работя на самостоятелна практика, а винаги съм работила на работа със сигурни доходи, че имах много екзистенциални страхове, паник атаки. Аз не можех да спя в началото. Беше много рязък този скок в неизвестното, който аз направих и забелязах, че имам много ограничаващи модели и даже да бях вън от така наречената „златна въртележка на хамстера“, както я наричаме, когато сме на някаква добре платена работа, в комфортна зона. Когато започнем да работим самостоятелна професия, на свободна практика, когато се сблъскаме с несигурността в живота като цяло, се питаме дали ще можем да се издържам с това? В началото, винаги е труден този процес, защото нямаме изградени умения, още хората не ни познават, трябва да се доказваме в съвсем нова област. И тогава стигнах до Logosynthese, защото аз забелязах, че имам вътрешни блокажи. Исках да пиша цяла книга на немски и си бях взела шест месеца за това, но просто забелязах, че всичките тези екзистенциални страхове блокират креативността и бях в творчески блокаж.
И така стигнах до Берлин, една немска психоложка, която е една от основните в Германия, която обучава с този метод и случайно или не, тя се занимава и с творчески блокажи, и има и школа по писане... Така стигнах до този метод и всъщност той ми помогна. Аз съм много благодарна, че се научих да помагам на себе си, да се освобождавам от дълбоки теми, но естествено с подкрепата на друг терапевт. За по-дълбоките, сложни теми, като детски травми например, които всеки от нас има на подсъзнателно ниво под една или друга форма, ние винаги имаме нужда от професионалист, на който имаме доверие, за да можем въобще да се отворим за тези теми, за да можем да работим с тях.
Една сесия, обикновено, продължава седемдесет-седемдесет и пет минути, в зависимост от процеса. Човек идва с нещо, което го натоварва и това може да бъде абсолютно всичко в живота и просто започваме да си говорим. Това е разговор, коучинг разговор, в който аз водя в един процес, в който търсим къде в неговата система има блокаж, има блокирана енергия. Ние ги наричаме тригери, тригерни точки, тези места. Може както в нашата система да имаме блокирана енергия, така да има и блокирана чужда енергия. И когато открием такава тригерна точка, в която просто сме или замръзнали, или емоционални, или сме уязвими, тоест това е нещо, което ни пречи, казваме едни три изречения, които всъщност освобождават блокираната не само наша енергия, но и чуждата енергия, ако има такава блокирана. Те освобождават и нашите реакции, защото това, което обикновено ни натоварва са нашите реакции, но ние сами не можем да стигнем до причината за тези реакции. Аз помагам на хората в този процес и той преминава през няколко етапа“, допълва Надежда Стоилова.
Още от интервюто с позитивния психолог и холистичен коуч Надежда Стоилова, за неделния „Шейкър“, чуйте в прикачения файл.
Екранната зависимост е доста сериозна тема, която привлича вниманието на голяма част от обществото. Екранната зависимост, особено при децата, и лятната ваканция. Свързваме ги по някакъв начин. Лятната ваканция като време за игри и забавления, но и време на изпитание за родителите. Как да организираме ежедневието на децата, как да им осигурим..
В поредния епизод на "Вкусът на лятото" ни гостува най - младия колега от екипа на Радио Пловдив - Яница Марова - журналист, редактор в екип "Утро". Срещаме се с Яница в Стария град, пред една от забележителностите на Пловдив - Хисар капия. "Това е едно място, което носи духа на едни отминали времена, на романтизма на тези времена, на задругата,..
Той е наследствен спортен журналист и кореняк антиконформист. Платил си е цената, задето много му знае устата, но когато днес се погледне в огледалото, е доволен от гледката. Не защото се има за красив (какъвто безспорно е), а защото вижда достоен човек. Устойчив е като дървото, на което са го нарекли някъде в седми клас, защото не бил прекалено..
От 16 до 22 юли (всеки ден) в Пловдив стартира "Актьорски трейнинг по клоунада и пластичност". По думите на режисьора и организатор Борис Зафиров, всеки, който иска да разбере и да научи повече за комедийното и драматичното в театъра може да се възползва от безплатните курсове в Театър "Хенд". Събитието е част от проекта "Изиграй гнева" създаден..
В поредня епизод на рубриката "Вкусът на лятото" ви срещаме с колегата Димитър Владимиров - журналист, новинар, редактор в екип "Информация" - това описва колегата Владимиров в професионален аспект, иначе прикюченска натура с дълбоки и чувствени търсения отвъд повърхността на на света, живота и човека. "Вкусът на моето лято е много приятен! Много..