Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В навечерието на международния ден на бежанците страната ни получи 4 милиона евро за справяне с бежанския наплив и тяхната издръжка. Това стана след като бе договорено между председателя на Агенцията за бежанците Никола Казаков и европейските институции. Казаков посети бежанския лагер в столичния квартал „Военна рампа“. През първата половина на 2015 година страната ни е приела 6000 бежанци съобщи Никола Казаков. От тях статут на бежанец са получили 2500 души, а над триста души са получили хуманитарен статут. Той обаче посочи, че капацитетът на страната ни е пред изчерпване
От една страна ние откликваме на проблемите на бежанците, предоставяме им закрила, устройваме ги, но в същото време се притесняваме за тяхната съдба. Знаем, че им е много трудно, че бягат от войната, бягат от изтезания, бягат от мъчения.
Страната ни подкрепя идеята за квотното разпределяне на бежанците сред останалите държави от ЕС и настоява да бъдат намалена предлаганата за България квота за бежанците каза пред БНР Никола Казаков:
Българската държава подкрепя принципа на солидарността. В същото време в предложението на Европейската комисия беше записано, че Италия и Гърция са близо до военни конфликти, при тях има засилен миграционен натиск и това ги прави по-уязвими като държави. Ние бихме искали и България да бъде причислена към тези държави, тъй като никой не трябва да забравя основната, и най-голяма сухопътна граница между Европа и Турция. Това е сухопътната граница на България. Ние също сме уязвима държава и сме подложени на силен миграционен натиск.