Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Варна има шанс да стане газов разпределителен център, ако находището на газ в блока "Хан Аспарух" в Черно море се окаже също толкова перспективно, както това в Румъния. Това заяви във Варна проф. Георги Георгиев – специалист по нефтена геология и консултант по нефтени проучвания от Софийския университет. Проф. Георгиев обясни:
Има един друг шанс, ако се открие в "Хан Аспарух" голямо газово находище или поне такова, каквото има в Румъния. И ако около румънското има още 2-3 по-малки находища, се експлоатират с един газопровод, който най-добре е да стигне до Варна и тук да се включи в регионалната газопреносна система.
Специалистът информира, че находището край Румъния е с капацитет 45-90 милиарда кубически метра газ, а това в българската част се очаква да бъде над 100 милиарда. Сериозните проучвания на блока "Хан Аспарух" се очаква да започнат през следващата година, но е възможно да се забавят, тъй като ниската цена на нефта не дава възможност на големите компании да инвестират в нови проучвания – посочи още проф. Георгиев.