Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Едва 20% от учителите у нас смятат, че обществото има положителна нагласа към тяхната професия. Над 90 на сто от преподавателите обаче обичат професията си. Това сочат данните от международно изследване за преподаването и ученето, проведено в 34 държави, съобщи Неда Кристанова от Центъра за контрол на качеството на образованието:
Типичният прогимназиален учител в България е жена, на 47 години, със завършено висше педагогическо образование, с 22 години професионален опит, назначена на постоянен трудов договор при пълен работен ден. Типичното училище, което предлага прогимназиално обучение в България е публично - държавно или общинско с 345 ученици и 26 учители. Средна големина на паралелките от 22 ученици. Има осигурени подходящи и достатъчно материални и човешки ресурси, при което най-негативният фактор влияе върху добрия училищен климат е честото закъснение на учениците за училище. Има непрекъснато нарастване със средна възраст на учителите, поради недостатъчно включване на млади учители, нежелание за промяна на по-опитните учители от нововъведения и нехомогенно разпределение на ученици от различни непривилигеровани групи от обществото.