Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Кръстоносните походи не са пречили на отношенията между Европа и Исляма, а те са се развивали въпреки тези епизоди, обяснява историкът.
Италианският историк е категоричен, че западната историография е длъжник на българската в частта ѝ, когато хан Тервел, с участието си край битката край Константинопол през 718 година, разгромява четирихиляден арабски отряд, командван лично от известния местен военноначалник Маслама, който след поражението успява да избяга. С този акт България, освен че спасява от унищожаване на Византийската империя, но и Европа от нахлуване на арабите на Стария континент.
Книгата е написана съвсем съзнателно така, че да стигне до широката аудитория. Препоръчват тази книга на всички хора, които се интересуват от историята на взаимоотношенията между Изтока и Запада, за отношенията между миналото на Европа и нейното бъдеще, каза в предаването "Преди всички" арабистът Стоян Доклев.
Според него основната теза на автора Франко Кардини се крие именно в заглавието:
Той има предвид това, че съвременните отношения между християнска или постхристиянска Европа и светът на исляма са заложник на стереотипи и погрешни концепции, натрупани през вековете и раздухвани от медиите.
Стоян Доклев посочи, че едно от ценните неща на книгата е, че дава информация за историята на отношенията между християнството и исляма от зараждането на исляма до 19-20-и век. Друго несъмнено достойнство на книгата е нейното заглавие и потенциала за дебат, който съдържа.
Интервюто на Николай Кръстев с Франко Кардини, както и разговора на Силвия Великова със Стоян Доклев, можете да чуете от звуковите файлове.