Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Медицинските лица в училищата и детските градини да поставят инсулина на децата с диабет - такава промяна подготвя Министерството на здравеопазването в Наредбата за здравните кабинети в детските заведения и училища. В Народното събарание беше организирана дискусия "Как да овладеем епидемията диабет".
В наредбата за здравните кабинети в детските заведения и училища от април 2000 г. не е разписано медицинските лица да следват назначен терапевтичен план или режим, предписан от ендокринолог.
Бащата на Георги се справя по този начин:
Ние го спряхме от детска градина, когато му откриха диабет, защото просто нямаше вариант кой да поеме ангажимент за него. Веднъж открит диабетът, той не може повече да се храни с храна, която не е предварително сметната като въглехидратно съдържание. Всяка капчица инсулин, която се пуска, трябва да съответства на количеството въглехидрат, което поема това дете. Той е втори клас в училище и там общо взето сме с телефона в джоба и, когато се наложи, учителят има грижата да му каже колко е часът и кога трябва да се премери.
Иванка Стоянова от Сдружение "За инсулиновите помпи" настоя:
Ако в длъжностната характеристика на медицинската сестра бъде вписано това изискване, в голяма степен ние ще решим проблема с това родителите да дежурят денонощно пред детски градини и училища.
Заместник-здравният министър д-р Ваньо Шарков беше категоричен, че наредбата ще се промени:
Тя е оспорвана в момента, по нея се работи.
Здравната каса обмисля от догодина да заплаща и консумативите за инсулиновите помпи.