Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Крайната цел на този вид финансиране е да спре нерегламентираното доплащане от пациентите, както и надписването на неизвършени от болниците медицински дейности. Проектът за промени бе представен от здравните власти на форум "Власт, лекари и пациенти – заедно в реформата".
Според здравния министър д-р Петър Москов финансирането на болниците не бива да продължава по досегашния начин, защото той не отчита характеристиките на болниците. По думите на Москов, нужна е реална методика за ясно остойностяване на всеки преминал през болницата пациент.
Москов оспори твърденията, че въвеждането на задължителната здравна карта е администриране и не е подчинено на нуждите на здравната система. Реалната нужда от болнични легла в страната ни е 26 095, а те в момента са 48 600. Част от тях ще бъдат трансформирани в легла за продължително лечение, обясни още Москов.
От Асоциацията на частните болници одобряват създаването на коефициент за определяне на различни бюджети на болниците според тяхната компетентност. Според д-р Явор Дренски най-важно е какъв тип пациенти лекува болницата като обем и тежест.
Заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков заяви, че предлаганият тип бюджетиране трябва да намали нерегламентираните плащания на пациентите "под масата". Ако се установи доплащане, ще има съответни санкции, увери Пенков.
Подробности по темата чуйте в звуковия файл.