Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Това се случва с помощта на експерти от Висшето училище по библиотекознание и информационни технологии и фирма за съхранение и опазване на културното наследство. Целта е опазването на културното наследство да стане по изключително щадящ метод – т. нар. аноксия, която позволява уникалните книги и документи да получат шанс за по-дълъг живот.
Документите от ориенталската сбирка са в изключително тежко състояние. Методът може да бъде както животоспасяващ за книгата, така и да се използва за профилактика на нейното текущо състояние, разказват специалистите.
Османският архив на библиотеката е третият по големина в света или около 1 милион листа, представени в около 500 хиляди архивни единици.
Преминавайки през обработка по уникалния метод, документите след това могат да бъдат дигитализирани. В Източна Европа методът все още е непознат.
Още по темата разказват инж. Искра Цветанкова и Христо Златанов.