Три от четири златни медала за Русия. Нина Иванова и Филип Залевски 16-ти на европейското в Талин

Три от четири за Русия. Това е равносметката за руските фигуристи на европейското първенство по фигурно пързаляне в Талин. На шампионата състезателите от "Сборная" спечелиха три златни медала от възможни четири.

Безспорно най-голямо е постижението на големия Евгени Плюшченко, който се завърна на леда след три години прекъсване. Олимпийският шампион направи последния си голям тест преди зимните игри във Ванкувър, спечелвайки европейското злато, като изпревари с близо 17 точки големия си съперник от последните години Стефан Ламбиел от Швейцария. Миналогодишният европейски шампион Бриан Жубер, който бе на втора позиция след кратката програма, направи две ужасяващи грешки във волната програма и не показа с нищо, че негови хореографи на шампионата са двукратните първенци на света сред танцовите двойки Албена Денкова и Максим Стависки. Французинът завърши с бронзов медал на най-ниското стъпало на почетната стълбичка.

Изненадата дойде при спортните двойки. В тази категория безапелационните в последните години Альона Савченко и Робин Шолкови изненадващо отстъпиха първото място. Златото извюваха руските фигуристи Юко Кавагучи и Александър Смирнов. Двамата станаха  за първи път станаха европейски шампиони при спортните двойки, като изпревариха след кратката и волната програма с повече от точка и половина  герамнските състезатели, които допуснаха  грешки във волната си програма.Трети останаха Мария Мухортова и Максим Транков (Русия). За руското фигурно пързаляне титлата на Кавагути и Смирнов е40-а в спортните двойки на Европейски първенства. Последната такава беше спечелена през 2006-а година от Татяна Тотмянина и Максим Маринин.Нашите Нина Иванова и Филип Залевски се предсавиха отлично, след като завършиха на 16-то място в крайното класиране. Българите бяха 15-ти, след кратката програма, но във волната отстъпиха с позиция назад. Двамата ни фигуристи са единствените, които успяха да стигнат до волна програма. Георги Кенчадзе при мъжете и Соня Радева при жените не успяха да влязат в първите 16.След кратката програма  Кенчадзе завърши 36-ти, а Радева 40-та.

Световните шампиони Оксана Домнина и Максим Шабалин (Русия) спечелиха втората си евротитла при танцовите двойки.Италианският дует Федерика Файела и Масимо Скали за втори пореден път се окичиха със сребърните отличия. Италианците бяха по-добри в оригиналния танц и във волната програма, но не успяха да настигнат руснаците заради петте точки преднина, които те имаха от задължителния танц. Миналогодишните европейски шампиони Яна Хохлова и Сергей Новицки (Русия) останаха трети.

Единствената категория в която Русия не успя да спечели златото беше при жените. Италианката Каролина Костнер извоюва третата си титлата от шампионат на Стария континент. миналогодишната шампионка Лаура Леписто (Финландия) остана втора.Бронзът взе Елене Гедеванишвили (Грузия), която миналата година завърши едва 25-та и не успя да се класира за волната програма.