Късно снощи на съдия Петър Сантиров, бившия военен министър Николай Цонев и бившия главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов е било повдигнато общо обвинение за предлагане на подкуп на длъжностно лице. Наказателният кодекс предвижда затвор до десет години и глоба до 15 000 лева за този, който "предложи, обещае или даде подкуп на съдия, съдебен заседател, прокурор или следовател".
Тримата са ще останат в ареста поне до неделя, когато изтича 72-часовото им прокурорско задържане. Очаква се точно на Великден държавното обвинение да внесе в Софийския градски съд искане Сантиров, Цонев и Попов да останат за постоянно зад решетките. От всички 43-ма наказателни съдии само трима са дали писменното си съгласие измежду тях да бъде избран магистратът, който да гледа мярката за нетклонение на колегата им Петър Сантиров, научи "Хоризонт".
Страх от вземане на решение, беше обяснението на тази лавина от отводи на главния инспектор Ана Караиванова.
В процесуалните кодекси са изброени основанията, на които може да се отведеш. Но едва ли всичките 30 души са приятели или в някакви особено близки отношения с колегата. Така че щом доказателствата са неоспорими би следвало да вземат съответната мярка или пък ако не са – да покажат своето лице. А това е проява на страх да се отведе, каза Караиванова.
Ако адвокатите на обвиняемите не харесат тримата дали съгласието си съдии, ще трябва да се намеси Върховния касационен съд, който има готовност с дежурен състав и администрация да реши дали да прати делото в друг съд.
Ана Караиванова коментира сигналите срещу съдия Сантиров и призова да бъдат налагани по-тежки наказания на магистрати-нарушители с превантивен ефект.
Демонстративността на арестите на Цонев, Сантиров и Попов от снощи е втората сюжетна линия на спецакцията от Велики четвъртък. Вътрешният министър Цветан Цветанов обясни видеодокументалната свръхсиловост с думите „никога не знаем какви ще бъде последващите действия на едно лице, което предстои да бъде арестувано”. Според Цветанов, ако се направи лекарска експертиза ще се види, че няма никакво насилие към арестуваните.
Адвокатът правозащитник Михаил Екимджиев акцентира върху поведението на зам.-градския прокурор Роман Василев, който нарече Николай Цонев „абсолютен престъпник” и му нареди да падне на колене.
Той затова е там, а не да ръси глупости, като „ще имате трима разпнати за Разпети петък”, въпреки че беше четвъртък или да командва на колене и да казва „ти си престъпник”. Това са превишени правомощия на прокурора в драматично отклонение от неговите законови права и задължения, за които прокуратурата би трябвало да се самосезира. Би трябвало и Висшия съдебен съвет да вземе отношение, каза Екимджиев.