Представителите на ромската общност в България продължават да са изправени пред многобройни случаи на широкоразпространена дискриминация, както и пред заплахата от насилствено изгонване от домовете им. Това се посочва в доклада за 2010 г. на международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл".
Продължителното задържане на хора, потърсили убежище, е в нарушение на законодателството на Европейския съюз. Европейският съд за човешките права установи, че България е нарушила забраната за мъчения и малтретиране, съдържаща се в Европейската конвенция за човешките права, се казва в годишния доклад за състоянието на човешките права по света.
В годишния си доклад за състоянието на човешките права по света "Амнести интернешънъл" призова Съединените щати, Китай и Русия да признаят Международния наказателен съд в името на принципа, че никой не е над закона.
Правозащитната организация също така призовава Тайланд да позволи на международни наблюдатели да разследват обстоятелствата около кръвопролитната репресия над протестното движение на "червеноризците" по-рано този месец.
В годишния доклад на правозащитната организация са документирани случаи на изтезание и други видове малтретиране в най-малко 111 страни. Ограничения в свободата на словото има в поне 96 държави, в най-малко 55 има несправедливи съдебни процеси, а политически затворници - в поне 48.
В документа се посочва, че в Саудитска Арабия, Сирия и Тунис има "системни прояви на управленска нетолерантност към критиката", а в Иран - "растяща репресия". Гражданското общество се е свило в части от Европа и Централна Азия, а несправедливите ограничения в свободата на словото са факт в Русия, Турция, Туркменистан, Азербайджан, Беларус и Узбекистан.
В международните конфликти се проявява "грубо незачитане на цивилните", отбелязва още "Амнести интернешънъл" в годишния си доклад за състоянието на човешките права по света.