347 млн. души по света страдат от диабет, съобщи Ройтерс, като се позова на доклад, публикуван в специализираното медицинско списание "Лансет". Над два пъти по-малко са били болните преди 30 гoдини, посочват авторите на проучването от Имперския колеж в Лондон и Харвард (САЩ). 9,8 на сто от мъжете и 9,2 на сто от жените в света страдат от диабет, сравнено съответно с 8,3 на сто и 7,5 на сто през 1980 г, твърди изследването.
138 млн. болни са регистрирани в Китай и Индия. Още 26 млн. има в САЩ и Русия. Най-рязко увеличение на болните се наблюдава в общностите, населяващи островите в Тихия океан. Една трета от населението на Маршаловите острови например страда от диабет.
Сред развитите страни най-голямо увеличение на заболелите е било регистрирано в Северна Америка, докато в Западна Европа темповете на разпространение на диабет са чувствително по-ниски. В африканските страни южно от Сахара и в Югоизточна Азия е било регистрирано значително по-слабо увеличение на броя на болните от диабет в сравнение с останалите райони на света.
Авторите изтъкват, че най-разпространеният вид диабет - тип 2, е тясно свързан със затлъстяването и уседналия начин на живот. Той се причинява от високи нива на глюкозата в кръвта.
Учени от университета в Нюкасъл, обаче, твърдят, че обикновена диета, може да премахне необходимостта от доживотно лечение с медикаменти. Те провели експеримент с 11 доброволци, страдащи от диабет тип 2. Мазнините в панкреаса на всеки болен били наблюдавани със скенер. Доброволците спазвали строга диета от 600 калории на ден, предимно под формата на диетични шейкове, нескорбялни зеленчуци, чай и напитки без калории. След два месеца всички пациенти били с нормални показатели на мазнините в панкреаса, както и на произвеждания от органа инсулин. След три месеца те започнали да се хранят нормално, като наблягали на здравословните храни и ограничавали големината на порциите. Седмина доброволци останали с нормална захар в кръвта и след 18 месеца.
"Много години се смяташе, че диагнозата диабет тип 2 е доживотна присъда. Заболяването е хронично, прогресивно, хората се нуждаят от все повече таблетки и накрая стигат до инсулин. Ние, обаче, доказахме, че болестта е обратима", заявил ръководителят на екипа проф. Рой Тейлър.