Европейската комисия не вижда проблем в наложените от Холандия допълнителни ограничения за достъп на българи и румънци до трудовия й пазар.
Oт първи юли страната наема работници от двете държави само при изключителни обстоятелства, ако за мястото няма кандидат от останалите 25 страни-членки на Евросъюза. Такива са условията и за гражданите на трети страни извън общността.
Според писмена позиция на Еврокомисията, изпратена в отговор на запитване от БНР, това е в съответствие с условията, заложени в преходните периоди за достъп на българи и румънци до трудовите пазари. Комисията смята, че случаващото се в момента, е че Холандия започва да прилага пълния обхват на трудовите рестрикции, към които досега е подхождала по-гъвкаво. Това означава, че за да получат разрешително за работа, гражданите на България и Румъния трябва да преминават през специален „тест на пазара на труда”, който предвижда проверка за това дали няма холандски кандидат за мястото. Подобна проверка е съществувала като изискване и преди 1-и юли. Изводът на Еврокомсията е, че холандското правителство не отива по-далеч от ограниченията, заложени в преходните периоди, а само ги прилага по-строго.
По въпроса дали Холандия има право да третира българите и румънците като граждани на трети страни, отговорът гласи, че според Европейската комисия ограничителните мерки, въведени от холандското правителство, са различни за гражданите на Евросъюза и тези на страните извън него. За България и Румъния обаче рестрикциите за достъп до трудовия пазар ще бъдат прилагани в пълен обем, като страната сама ще реши дали да ги остави в сила до края на преходния период, който изтича на 31 декември 2013-а.