Според Моника Панайотова от ГЕРБ, докладът на Европейската комисия трябва да се чете държавнически, а не отделните политически партии да търсят само активи в него:
Бих казала, че докладът е абсолютно конструктивен и важният момент в него е, че се фиксира 2012 година, всъщност да се направи цялостна оценка на механизма за сътрудничество и оценка. Това е първата крачка всъщност към отпадането на механизма и за България, и за Румъния, ако съответно бъдат проведени необратимите реформи, които са отбелязани като конструктивна критика в доклада.
Михаил Миков от Коалиция за България заяви, че това е най-критичният доклад на ЕК, в който чрез разговори на политическо ниво е постигнато съгласие, той да не се свързва с отложеното ни членство в Шенген:
Сериозен и справедлив анализ на ситуацията като за първи път в този доклад се появяват остри забележки към работата на Министерство на вътрешните работи в този управленски период имам в предвид, най-вече по отношение на събирането на доказателства, разследването. Самият факт, че не се коментира въпросът за премахване на механизма е достатъчно показателен. Няма да се спирам на въпроса за обществените поръчки, за корупцията по високите етажи - все теми, които намират широко отражение в този доклад в критичен контекст.
Асен Агов от Синята коалиция каза, че докладът потвърждава всички констатации на сините за отсъствие на големи успехи в борбата с организираната престъпност:
В този доклад няма "конгречулейшънс". Прави силно впечатление, че всички констатации на синята коалиция за отсъствието на напредък в борбата с организираната престъпност, за отсъствието на трайния резултат, тоест да има осъдени, за отслабване на борбата с корупцията по висшите етажи на властта, се потвърждават от този доклад. Всички наши предупреждения в изминалия период от предишния доклад бяха съвсем навременни и ако правителството се беше вслушало в тях, вероятно нямаше да има такава трезва, или по скоро отрезвяваща оценка за България.
Лютви Местан заяви, че хубавите думи в доклада не трябва да подвеждат правителството, защото повечето от тях вероятно са казани от куртоазия:
Акцентът е върху необходимостта цитирам "от съществени резултати, които Европейската комисия не е в състояние да отчете". С други думи, в прав текст Европейската комисия ни казва, че наличната политическа воля, макар и трайна, не е довела до удовлетворителни резултати. От тази гледна точка изразът "трайна политическа воля" е по-скоро евфемизъм и куртоазия, отколкото да представя окончателна, положителна оценка за работата на българските институции.