Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Лукойл Нефтохим" спира работа

Снимка: Архив

Обновена: 18.00

"Лукойл Нефтохим" спира работа. Рафинерията няма да има право да изнася горива на пазара, както и да внася суровини за преработка, тъй като не е поставила задължителните по закон измервателни уреди, които трябва да подават информация в Агенция "Митници".

Директорът на агенцията Ваньо Танов коментира, че още в петък е подписал решението за отнемане на лиценза за работа на "Лукойл" като данъчен склад - връчено им е вчера.

Директорът на рафинерията Валентин Златев се срещна с Танов и с финансовия министър Симеон Дянков. Златев не отговори ще има ли проблеми на бензиностанциите, както и дали рафинерията ще постави измервателни уреди преди края на годината, което би позволило "Лукойл" да заработи отново като данъчен склад.

Агенция "Митници" е издала две заповеди, с което е отнела лиценза на нефтопристанище "Росенец" и на "Нефтохим". Ние сме законопослушни и естествено изпълняваме указанията. Превели сме завода в авариен режим на работа, свалили сме преработката и го спираме за момента (...) Ние сме в състояние на голяма част на изпълнение на всичко, което се изисква, посочи Златев.

Според Ваньо Танов рафинерията не може да продължи да работи дори там денонощно да стоят митничари. Единственото, което могат да направят от "Лукойл", е да обжалват решението за отнемане на лицензите пред съда, но това не означава, че докато тече обжалването, те ще се върнат в режим на работа:

Думата договаряне не е подходяща дума. Те са спрели да работят. Имат право да преработят това количество, което се намира вътре в завода. Не могат да изнасят и да внасят в данъчните складове. Единствената възможност, която имат, е да обжалват моето решение за предварително изпълнение и когато мине на първа и втора инстанция и евентуално съдът отмени моето предварително изпълнение, тогава са в условията, че все едно не е отнет лицензът.

Бензиностанциите на "Лукойл" могат да продължат да работят. Те обаче ще трябва да си доставят горива от другаде.

Всички производства в "Лукойл Нефтохим" работят с нормално натоварване - съобщиха служители на нефтозавода в Бургас пред кореспондента ни в Бургас. Камионите и цистерните с гориво обаче са спрени и не напускат територията на предприятието.

За половин час днес е спряла работата само в производство-крекинг и то заради техническа повреда. Служители от нефтозавода казаха, че всички останали производства работят нормално. "Лукойл Нефтохим" има капацитет да складира продукцията си в продължение на една седмица. Ако се премине към спиране на дейността, трябва да се изготви схема за преустановяване на технологичните процеси като линиите и колоните трябва да се дренират, за да не се взривят. Според работниците от предприятието всяко спиране на производствата крие опасност от аварии.

Служителите на "Лукойл Нефтохим Бургас" се опасяват, че заради отнетия лиценз на нефтозавода ще бъдат освободени в неплатен отпуск до края на годината. До момента ръководството на рафинерията не е съобщило на работниците, че предстои спиране на производствата.

Отнемането на лиценза на данъчните складове на "Лукойл Нефтохим Бургас" няма да доведе до повишаване на цените на горивата, увери в интервю за "Хоризонт" председателят на българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев. Според него не би трябвало да се стигне до увеличаване на цените, освен ако на пазара не настане паника.

Има оперативни резерви от горива, има и държавен резерв, който може да бъде използван в случай на недостиг, посочи още Делчев: 

Според мен, в краткосрочен план, пазарът на горива не би трябвало да почувства недостиг. Всяка от фирмите има оперативни резерви, които биха могли спокойно в рамките на двуседмичен период да покрият нормалното потребление. (...) Ако отнемането на лиценза продължи по-дълго време и създаде затруднения в търговията, ние като петролна асоциация и членовете на асоциацията, които са практически най-големите търговци на този пазар, включително и "Лукойл"-България, следим процесите, които се случват с внимание и с тревога, разбира се, и ще обмислим мерки за увеличаване на вноса с цел компенсиране на липсващите количества.

Според Делчев, скоро складовете с отнетите лицензи ще поставят измервателни уреди и отново ще заработят. 

По публикацията работи: БНР
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна