Хърватия може да бъде пример за останалите държави от Западните Балкани по пътя им към евроинтеграцията. Това заяви германският канцлер Ангела Меркел при посещението си в Хърватия. Разговорите в Загреб между хърватският премиер Ядранка Косор и Ангела Меркел протекоха в изключително приятелска атмосфера.
Ядранка Косор съобщи, че една от основните теми с германския канцлер е била свързана с политическите процеси на трайното стабилизиране на региона на Западните Балкани и по-пециално на сръбско – косовските отношения, проблемите в Босна и Херцеговина, където все още няма избрано правителство, и нерешения спор за името между Македония и Гърция. Ядранка Косор, която във вторник пътува за Прищина с голяма хърватска бизнес делегация, добави, че Загреб е подкрепял винаги Белград по пътя евроинтеграцията.
Хърватия ясно изказа своята позиция, че иска да подкрепи Сърбия в проевропейските й стремежи. Всеки обаче трябва сам да изпълни своята част от този път.
Днес Ангела Меркел ще посети Белград. С президента Борис Тадич и с премиера Мирко Цветкович тя ще обсъди ситуацията в северната част на Косово и стремежа на Сърбия за получаване статут на кандидат за членство в Европейския съюз. В изявление преди началото на балканската си обиколка Меркел даде ясно да се разбере, че двата проблема са свързани.
Започващото посещение на Меркел се очаква с интерес от всички местни политически наблюдатели. Някои от тях поставят темата „Косово” като водеща, защото Германия може да я издигне като евентуално основно условие за по-нататъшното предвиждане на Сърбия по пътя за членството в ЕС - процес, който според белградските анализатори, ще продължи дълго и ще и отнеме доста енергия.
Германия чрез своя федерален канцлер ще призове в сръбската столица по време на разговорите с Борис Тадич и Мирко Цветкович за възстановяването на прекъснатия през юли диалог между Белград и Прищина.
Сръбските наблюдатели са убедени, че тя ще попари плановете на Белград за подялба на Косово.
Преди две седмици германският външен министър Гидо Вестервеле заяви в Прищина, че границите на Балканите са начертани и че няма да има промяна.
Освен политически характер, посещението на Ангела Меркел в Сърбия има и икономическо измерение. По време на визитата си тя ще подпише според предварителните очаквания Споразумение за сътрудничество в сферата на енергетиката със Сърбия за построяването на пет ВЕЦ-а с германски капитали в западната ни съседка.