Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличаването на минималната заплата ще „дръпне” всички доходи нагоре

Снимка: БГНЕС
 

Очевидно е, че след като 3 години заплатите в бюджетната сфера са замразени, а инфлацията „набира скорост”, няма как  да не поискаме увеличение на заплатите, каза в предаването "Неделя 150" президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той припомни, че синдикатите искат минимум 10% увеличение на минималната работна заплата, за да се компенсира инфлацията. Според Димитров, увеличението на минималната заплата, ще дръпне всички доходи нагоре. Това ще доведе и до увеличаване на покупателната способност на българите. Президентът на КНСБ обяви, че на 9 септември 2011 г. са поканили на среща представители на КТ ”Подкрепа” и работодателските организации, за да обсъдят възможностите за вдигане на минималната заплата. Икономията е майка на мизерията, така вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" илюстрира водената от правителството политика по отношение на доходите. По думите на Манолов, вече няма какво да се сложи в потребителската кошница и нещо трябва да се направи в тази посока. Вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" сподели, че е оптимист за резултатите от диалога с работодателите.

От своя страна председателят на КРИБ Огнян Донев заяви, че някои индустрии вече са вдигнали заплатите. По думите му, сериозните индустрии не вдигат заплатите по график или след разхождане на синдикатите по улиците. Ще стане лошо, ако работодателите започнем да се разхождаме по улиците, каза още Донев. Според председателя на КРИБ, след изборите правителството трябва да изработи критериите и да се премине към преброяване на работодателските организации.

Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов подчерта в предаването „Неделя 150”, че най – добрият начин за излизане от кризата е добрият социален диалог. Министър Младенов каза още, че в резултата на увеличаването на минималната работна заплата от месец септември, в редица отрасли са подписани колективни трудови договори, с по – високи заплати на работниците.

Според Тотю Младенов, ако има ръст на производителността на труда, минималната заплата може да се увеличи, но не се ангажира с конкретен размер. До средата на септември трябва да се стигне до уточняване на методиката за определяне на минималната работна заплата, каза още Младенов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

 

 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени