Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоанета Цонева: Искаме ЦИК да престане да бъде черна кутия

Снимка: БГНЕС

Искаме ЦИК да престане да бъде черна кутия. Така, както Министерският съвет, ВСС, комисиите към парламента правят своите стенограми и протоколи публични и всеки е наясно с позициите на членовете на тези органи, час по-скоро това трябва да се случи с ЦИК, за да може да спре или по някакъв начин да се овладее недоверието, което комисията генерира от началото на своето създаване. Това коментира в предаването „Неделя 150” Антоанета Цонева, председател на УС на Института за развитие на публичната среда.

Подадохме заявление за достъп до информация в ЦИК. Искахме да ни бъдат предоставени протоколите от ключови заседания на ЦИК, които да можем да публикуваме и да ги направим достъпни за обществото. Принудихме се да направим това, защото въпреки нашето настойчиво искане през медиите ЦИК да започне да публикува протоколите сама на сайта си, така че всеки да може да се запознава с аргументите, които използват членовете на ЦИК при докладването, обсъждането и взимането на решения, се получава пълен отказ това да се случи, допълни Цонева.

Според нея сериозни притеснения буди и фактът, че все още не са започнали обученията на общинските избирателни комисии. Сериозно се притесняваме и от това, че ЦИК не е започнала и късно обявява поръчката за обществена кампания, добави тя.

За мен е важно дали има синдром на страха сред членовете на ЦИК, дали има някакъв механизъм, според който хората, които взимат своите решения, дали действат изцяло по съвест, или се чувстват принудени или по някакъв начин, техните действия са лишени от обективност. Самият доклад на ОССЕ, който оценява необходимостта да бъде изпратена мисия от наблюдатели в България, казва следното: начинът, по който се конструират избирателните комисии, прави така, че членовете да следват повече политически повели, отколкото да бъдат надпартийни в своите действия. От друга страна, големият брой на членовете на самите ОИК ще затрудни значително формирането на капацитет за тяхното обучение. За мен е важно дали се чувстват свободни. Смятам, че те ще се освободят от някаква опека, ако такава съществува, именно когато протоколите станат публични.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна