Диана Чепишева - кор. на БНР в Брюксел
Полското председателство на ЕС продължава да смята приемането на България и Румъния в Шенген за свой приоритет и иска да го изведе до успешен край в разумни срокове. Това беше обявено по време на дебатите по темата в Европейския парламент в Брюксел.
Европейската комисия не се ангажира по време на дебатите с никакви оценки дали блокирането ни от Холандия и Финландия не е нарушение на европейското законодателство.
Комисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом припомни само, че България и Румъния са изпълнили критериите и изрази подкрепа за усилията на полското председателство да намери решение:
Решението за приемане на България и Румъния в Шенген е отговорност на Съвета. От страна на Европейската комисия нееднократно сме заявявали, че двете страни са изпълнили техническите критерии, те принадлежат към Шенгенското пространство и подкрепяме тяхното влизането. ЕК подкрепя и многобройните и упорити усилия от страна на полското председателство и се надявам да намерим решение в съвсем близко бъдеще.
Несправедливост, лицемерие, двоен стандарт и посегателство срещу правото на свободно движение. Така повечето оратори определиха блокирането ни за Шенген от Холандия и Финландия.
Имаше и изказвания против, като това на италианския евродепутат Мария Бизото.
Финландия и Холандия блокираха решението на Съвета, защото България и Румъния не могат да осигурят един ефективен контрол по своите граници. Те не могат да се преборят с организираната престъпност, заяви Бизото.
Присъединяването на България и Румъния означава отваряне на вратите на ЕС за организираната престъпност и корупцията, категорична бе Бизото.
Българският евродепутат Илияна Йотова репликира, че ако в Европа имаше еднакво отношение към престъпността и корупцията, Италия отдавна щеше да е извън Шенген.
Направи впечатление, че ако холандските евродепутати се изказваха разнопосочно, другата блокирала ни страна Финландия демонстрира единство на позицията против. Финландски депутати и от Европейската народна партия, и от Групата на социалистите поискаха България и Румъния да положат повече усилия срещу престъпността и корупцията, преди да търсят шенгенско членство.
В четвъртък Европейският парламент трябва да гласува резолюция с призив влизането ни в Шенген да следва съществуващите правила и да не зависи от националния популизъм.