Диана Чепишева - кор. на БНР в Брюксел
България не е съгласна с част от предложените от Европейската комисия промени в Общата селско-стопанска политика след 2014-а година, и смята твърдо да отстоява позициите си в тази област, в която решения могат да се вземат само с единодушието на всички 27 държави.
Това съобщи земеделският министър Мирослав Найденов в Брюксел, където започнаха дискусии по темата между страните-членки, Еврокомисията, и Европейския парламент.
Намерението на Еврокомисията да постави 30 на сто от субсидиите под условие и те да се дават само ако се развива "зелено" земеделие е нещо, с коего България не е съгласна, категоричен бе Мирослав Найденов:
30% са много. Наистина позеленява, както те наричат, бъдещата Обща селскостопанска политика, но 30% - много зелена ще стане. Едва ли ще бъде реално и ние определено не сме готови като нова страна-членка за това.
Страната ни е и против предложението 2011 година да бъде определена като референтна за преките плащания. Това ще означава, че занапред дадена държава ще може да получава субсидии само за площите, за които са получавани през тази година. И ако не се очаква старите-страни членки тепърва да разширяват обработваемите си площи, то у нас този процес продължава. От 2007 г. е отбелязан ръст с 24 на сто, което поставя България на първо място в Евросъюза по този показател.
Поради това Мирослав Найденов се противопоставя и на това предложение на Еврокомисията:
Това ще бъде определена дискриминация най-вече към младите, към хората, които искат, и то в страни като България, където има все още места, в които може да се прави или не е правено до момента земеделие.
Отделно от това България отново ще поиска субсидиите у нас да се изравнят с тези за старите държави-членки през 2014, а не през 2016 г., както е предвидено.
Промените в Общата селскостопанска политика трябва да бъдат приети с единодушие
Министър Найденов е предопредил на срещата на Европейската народна партия, че ще държи българската позиция да бъде взета предвид.