България е на последно място по човешко развитие в ЕС. Това се дължи на недостатъчен прогрес в образованието, здравеопазването и конкурентоспособността в страната, посочват експертите от Института за пазарна икономика. Те предлагат 77 мерки за растеж.
Тежката икономическа обстановка нe прави дългоотлаганите реформи без алтернатива, но натискът за запазване на статуквото и привилегиите не отслабва, коментира икономистът Петър Ганев.
И в пенсиите, и в БДЖ, и по отношение на земеделците, особено на тютюнопроизводителите, където постоянно им се обещава нещо, пък после им се дава, а после не им се дава, това отново показва, че колкото повече се шикалкави и отлага, една система задължава все повече и решението за реформа става все по-трудно.
Все още далеч от добрите икономики, България има проблеми, които неотложно трябва да реши, ако искаме да имаме по-висок растеж, по-високи доходи и повече инвестиции, добави Калоян Стайков.
Предлагаме намаляване на тежестта въху труда. Все още остават върху осигурителните вноски, които са сравнително високи. В момента реинвестираната печалба продължава да се облага с данък, което предлагаме да бъде премахнато с цел облекчаване на бизнеса.
Според експертите за подобряване гъвкавостта на пазара на труда е необходимо премахване на минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове, тъй като те са пречка при разкриването на нови работни места.
Олга Иванова