Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български учен оспорва теорията на относителността на Айнщайн

Снимка: Архив
Професор доктор на техническите науки Петър Пенчев е една от големите фигури на българската електротехническа наука. Той е инженерът с диплома номер 1 от първия випуск на държавната политехника. Неговата научна и обществена активност го извеждат до заместник-ректор на Техническия университет-София, а по-късно и до ректор на ТУ-Варна. Въпреки възрастта си той продължава да бъде активен и да разчита на феноменалната си памет. Още от младежките си години проф. Пенчев не е съгласен и оспорва теорията на относителността на Айнщайн:

Когато бях на 15 години, прочетох книгата, в която беше изложена теорията на Айнщайн, и тогава ме смути, че той доказва, че скоростта на светлината е константа, независимо от това наблюдателят движи ли се или не. Докато има от 50-60 години преди него друг закон, който е опитно потвърден от астрономи и от физици, че скоростта не е константа. И започнах да търся грешките.

Нестандартният му поглед върху физичните явления нееднократно влиза в противоречие с разбиранията на традиционната физика:

Изхождам от книгата на Нютон от 1704 година, в която доказва, че всички тела излъчват светлина и поглъщат светлина. Това може да стане само ако материята е електромагнитна, защото светлината е електромагнитни вълни.

На тази основа проф. Пенчев разработва наука за единната природа:

Според Айнщайн гравитационното поле не е изяснено какво е, но той се мъчи да го получи, но не го получава, а аз го получавам като електромагнитно явление и обяснявам защо има само сили на привличане, докато настоящата теория на Айнщайн не може да го обясни.

Проф. Пенчев коментира и теорията на Айнщайн, според която всичко е относително: Имам всичките книги на Айнщайн. Той си има много противоречия в самите статии. Това, че всичко е относително, неговото понятие за "относително" е малко по-особено.

Ако се възприеме това, което аз предлагам, обемът на физиката ще се съкрати с 30% и ще се опростят законите, заяви проф. Пенчев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна