Зад протеста на зърнопроизводителите не стои "октопод", заяви пред "Хоризонт" заместник-председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов. Според него зърнопроизводителите са се примирили, че няма да получат 230-те милиона лева, които трябваше да отидат за национални доплащания. Тракторите ще влязат в София, за да принудят министрите на земеделието и финансите да си подадат оставките, каза Христов:
С парите и преговорите приключихме. Бюджета си е гласуван на второ четене в Комисия по бюджет и финанси, той така ще влезне в Парламента, така ще се гласува. Няма как и откъде да бъдат намерени тези средства. В момента се погазват права и принципи, а подписаната финансова рамка е част от принципите и правата, които искаме да създадем в сектора. Не може министърът на финансите да си положи подписа 20 дни преди изборите и 5 дни след това да каже "аз си оттеглям подписа".
Министър Мирослав Найденов заяви пред БНР, че няма да подаде оставка. Той обясни, че заради претенциите на зърнопроизводителите няма да бъдат ощетени останалите сектори в земеделието:
Аз не съм министър само на зърнопроизводителите, първо. Второ, това решение не е мое еднолично. Бюджетът се гласува в Народното събрание. Господин Христов знае много добре, че до последния момент, включително и на Комисията по земеделие и гори аз бях единственият, който не искаше този бюджет да бъде изпълнен. В последните 2 дни ми звънят животновъди, тютюнопроизводители и от другите сектори с питане дали няма под натиска на зърнопроизводителите да вземем нещо от тях. Останалите сектори няма да бъдат засегнати. Техните финансови средства са гарантирани и ще бъдат осигурени.
От настоящия формат на подпомагане се възползват не дребните зърнопроизводители, а тези, които успяха да придобият големи площи и да се възползват от финансовата рамка, уточни министърът. Това положение няма как да се промени през следващите две години, допълни Найденов:
Обсъждали сме подобен сценарий със ръководството на Националната асоциация на зърнопроизводителите да поставим таван на националните доплащания и по-голямата част от парите да отидат при дребните и средни зърнопроизводители, а шепата наистина крупни да не получат максималната сума, защото някои от тях получават десетки милиони. Това обаче е неизпълнимо, защото направихме запитване до ЕK и съгласно сега действащия регламент за директни плащания и национални доплащания към тях. Това ще бъде възможно едва след 2014 година.